Drabina - niezbędna przy każdym remoncie

Żeby zabezpieczyć drabinę przed przewróceniem się przy mocniejszym podmuchu wiatru, przymocuj ją liną do haka wkręconego w deskę okapową lub w drewnianą podsufitkę okapu
 

Możesz jej używać tylko po określeniu maksymalnego dopuszczalnego obciążenia. Obejmuje ono wagę użytkownika, narzędzi i materiałów, które zabiera ze sobą na drabinę. Sprawdź, stając na najniższym szczeblu, czy drabina wytrzyma wymagane przez ciebie obciążenie.

Obuta drabina

Żeby drabina nie ześlizgnęła się po gładkiej powierzchni, wstaw jej nogi w stare gumowce. Kiedy grunt jest miękki, zabezpiecz drabinę przed zapadaniem się: ustaw ją na arkuszu 19-milimetrowej sklejki o wymiarach o 20 cm większych niż wymiary podstawy drabiny. Sklejkę przymocuj do ziemi tak, żeby żaden z jej rogów nie mógł się unieść. Unieruchom podstawę rozkładanej drabiny workami z piaskiem albo przywiąż ją do nieruchomego obiektu. Widły ogrodowe wbite w ziemię pod tym samym kątem, pod jakim nachylona jest drabina, też dobrze spełnią rolę kotwicy.

Nic nie uszkodzić
Żeby drabina nie porysowała farby albo tynku, nałóż na jej szczyty stare skarpetki lub owiń je miękkim materiałem.

Pracuj w pogodny dzień
Zrezygnuj z pracy na drabinie podczas złej lub wietrznej pogody. Zachowaj szczególną ostrożność, pracując na drabinie stojącej na miękkim gruncie – w każdej chwili może się przewrócić.

Unikaj porażenia prądem
Pracowanie na aluminiowej lub wilgotnej drewnianej drabinie w pobliżu linii elektrycznej jest niebezpieczne, ponieważ materiały te przewodzą prąd. Jeżeli już musisz wykonać jakieś prace w pobliżu przewodów pod napięciem, zrób to w słoneczny dzień i na drabinie z włókien szklanych.

Drzwi zamknięte
Ustawiając drabinę w pobliżu drzwi, zamknij je albo zablokuj. Uprzedź rodzinę o prowadzonych pracach. Przeszklone drzwi zabezpiecz kocem (przypadkowo spadające z drabiny przedmioty nie zbiją szyby).

Planowanie ratunku
Zanim przystąpisz do prac na drabinie, uprzedź o tym rodzinę lub kogoś z przyjaciół i podaj przybliżony czas, jaki może zająć ci praca. Jeżeli drabina się przewróci, ktoś na pewno przyjdzie ci z pomocą.

Żadnych przeszkód
Do pracy na drabinie załóż pas narzędziowy, żebyś niesionymi narzędziami nie zawadzał o szczeble drabiny.

Podczas wchodzenia na drabinę musisz mieć wolne ręce
Potrzebne ci narzędzia zapakuj do plastikowego wiaderka i po wejściu wciągnij je na górę na linie; przed zejściem na tej samej linie opuść wiaderko na dół. Pracując na drabinie, używaj elektronarzędzi akumulatorowych, żeby uniknąć plątania się przedłużaczy.

Wyczyść spody butów z błota
Kawałek starego dywanu owinięty wokół najniższego szczebla drabiny pomoże ci w pozbyciu się błota z butów podczas wejścia na górę; schodząc w dół będziesz wiedział, że osiągnąłeś podstawę drabiny. Drugim kawałkiem dywanu owiń szczebel bezpośrednio nad tym, na którym stoisz. To uchroni twoje golenie przed poobijaniem. Narzędzia zwykle spadają, kiedy już jesteś na górze drabiny. Zabezpiecz je, wkładając pod gumowe taśmy rozciągnięte w poprzek wysuwanej półki narzędziowej na szczycie drabiny.

Przydatny magnes
Do półki narzędziowej przyklej lub przykręć pasek namagnesowanego metalu, który przytrzyma śrubki, wkręty i gwoździe, uniemożliwiając ich spadanie.

Warto mieć drabinę
Jeżeli musisz trzymać drabinę na zewnątrz domu, przymocuj ją łańcuchem do drzewa lub do ściany i zamknij na mocną kłódkę. To powinno zniechęcić ewentualnego złodzieja. Zanim wejdziesz na drabinę przechowywaną na zewnątrz domu, sprawdź, czy nie obluzowały się szczeble, okucia, nie pojawiły się pęknięcia lub rdza. Jeśli jest taka potrzeba – napraw uszkodzone elementy.

Ukryte problemy

Malowanie drabiny może ukryć strukturalne defekty i w efekcie doprowadzić do wypadku. Dlatego powlecz drabinę przezroczystym poliuretanem, a następnie posyp drobnym piaskiem, żeby zapobiec poślizgnięciu się.

Mocowanie drabiny
Wieszanie drabiny poziomo na gwoździach oszczędza dużo miejsca. Żeby lepiej się trzymała, przyśrubuj w połowie jej długości stary pasek do ściany i ciasno go zaciągnij. Drabinę trudno będzie przypadkowo poruszyć z przeznaczonego dla niej miejsca. Gdy masz mało miejsca, możesz wykorzystać drabinę z szerokimi stopniami jako oryginalny kwietnik. Po prostu rozstaw ją w miejscu, gdzie nie będzie przeszkadzała, i ustaw na jej stopniach doniczki i inne ozdoby.

Bezpieczeństwo i przezorność
Przystępując do prac na dachu, tak wyreguluj rozsuwaną drabinę, żeby wystawała na dwa lub trzy szczeble ponad krawędź dachu. To zagwarantuje ci pewne podparcie podczas wchodzenia i schodzenia z dachu. Dwie sekcje takiej rozsuwanej drabiny powinny na siebie zachodzić na długość co najmniej czterech szczebli.
Podczas wchodzenia na drabinę używaj obu rąk. Staraj się stawać mniej więcej na środku szczebla. Większość wypadków związanych z pracami na drabinie to wypadki spowodowanie nietrafieniem nogą na szczebel.

Vote it up
609
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!