Jakie dokumenty są niezbędne przy składaniu wniosku o kredyt?

Każdy, kto kiedykolwiek starał się uzyskanie kredytu hipotecznego, ten wie, że jest to proces nie tyle, co długotrwały, lecz także żmudny. Ilość formalności, którą trzeba spełnić, bywa czasami przytłaczająca i dla wielu z nas może to być powód, mogący skutecznie odwieść nas od podjęcia jakichkolwiek kroków mogących przybliżyć nas do zaciągnięcia takiego zobowiązania. Dziś jednak, aby pomóc wam zrozumieć istotę formalności przy uzyskaniu kredytu hipotecznego, wskażemy wam dokumenty, które należy przygotować!
 
Dowód tożsamości
 
Pierwszym, bezsprzecznie najważniejszym dokumentem, który trzeba będzie przedstawić, jest ten potwierdzający naszą tożsamość – najczęściej chodzi o dowód osobisty. Co ciekawe, często to za mało! W dzisiejszych czasach normą stało się przedstawianie drugiego dokumenty ze zdjęciem, takiego jak paszport czy prawo jazdy. Nie bójcie się, takie działania nie są nacechowane brakiem zaufania do waszej osoby – chodzi tutaj tylko i wyłącznie o bezpieczeństwo. Nie inaczej będzie, jeżeli zechcemy skorzystać z pomocy poręczycieli – oni także będą musieli mieć ze sobą dokumenty tożsamości.
 
Zaświadczenie o dochodach
 
Drugim z dokumentów, który będzie niezbędny, jest potwierdzenie naszych dochodów. Otrzymamy je od naszego pracodawcy i jest to pewne zaświadczenie mówiące o tym:
  • jakie są nasze comiesięczne zarobki,
  • jaka jest nasza forma zatrudnienia.
Gdy pracujemy na podstawie umowę o pracę, sprawa jest dość prosta. Jeżeli jednak jesteśmy zatrudnieni na umowie cywilno-prawnej lub mamy własną działalność gospodarczą – potrzeba podjąć innych kroków. W pierwszych przypadku potrzebne będzie przedstawienie umów i rachunków, natomiast w drugim nie obędzie się bez zaświadczeń z ZUS i Urzędu Skarbowego, mówiących o poprawnym rozliczeniu się z obiema instytucjami.
 
Umowa przedwstępna
 
Banki zawsze pragną zapewnić sobie pewnie zabezpieczenie dotyczące naszego przyszłego zakupu. Właśnie dlatego, nie zdziwcie się, jeżeli wybrana przez was instytucja zażyczy sobie przedłożenia przedwstępnej umowy z deweloperem (w przypadku mieszkań), lub też osobą będącą właścicielem nieruchomości. Nie obejdzie się także bez kwestii takich jak przedstawienie aktu notarialnego! W przypadku domu konieczne będzie zaopatrzenie banku w elementy pokroju aktu poświadczającego bycie prawnym właścicielem działki, pozwolenia na budowę czy nawet harmonogramu prac budowlanych. Wszystko po to, aby dowiedzieć się jak najwięcej o danej nieruchomości!
 
Szczegółowa lista dokumentów różni się w zależności od sytuacji zawodowej i prywatnej kredytobiorcy, dlatego dla każdego naszego klienta tworzymy szczegółowy plan. Zdobycie wszystkich zaświadczeń często bywa jednym z bardziej czasochłonnych etapów starania się o kredyt hipoteczny. - możemy przeczytać na stronie Expander.
 
To wszystko?
 
To oczywiście nie wszystkie dokumenty, jakie bank może sobie zażyczyć bank podczas naszych starań o kredyt hipoteczny. Jednak to właśnie te trzy wymienione będą zawsze tymi „obowiązkowymi”. Mamy jednak nadzieję, że skoro już wiecie, czego się spodziewać podczas takiej wizyty, nie będziecie już obawiać się wizji starań o kredyt hipoteczny.
 
Materiał Partnera
Vote it up
205
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!