Dobrodziejstwo internetu

Egipcjanin z Finlandii dociera do milionów muzułmanów
 

Mohamed El-Fatatry miał 19 lat, kiedy ojciec nakłonił go do przeprowadzki do kraju, gdzie on i jego talenty miały zostać docenione – niezależnie od miejsca urodzenia.

– Ojciec pracował w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i czuł się niedoceniany, bo był obywatelem Egiptu – mówi El-Fatatry, który w tamtym okresie studiował informatykę.

– Finlandia, kraj nowoczesnych technologii, gdzie można studiować za darmo. Perspektywa wydawała się kusząca – wspomina.

W 2004 roku rozpoczął studia w Helsinkach na Metropolia University of Applied Sciences. Zachęcono go do podjęcia nauki na kierunkach biznes i przedsiębiorczość oraz informatyka. Dziś 26-letni Mohamed El-Fatatry jest prezesem firmy Muxlim, jednego z najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw w Finlandii. Firma ta prowadzi portal społecznościowy Muxlim.com, który skupia około 25 milionów muzułmanów na całym świecie – to aż 10 procent muzułmanów korzystających z internetu.

– Muxlim.com nie jest portalem religijnym ani politycznym, skupia się raczej na muzułmańskim stylu życia, kulturze, rozrywce, sporcie, modzie – mówi El-Fatatry. – Muzułmański styl życia nie jest wcale aż tak odmienny od zachodniego, jak mogłoby się wydawać.

Firma Muxlim zajmuje się także doradztwem biznesowym, pomagając przedsiębiorstwom dotrzeć do muzułmańskich klientów.

Mohamed El-Fatatry już dwukrotnie znalazł się na liście 500 najbardziej wpływowych muzułmanów na świecie. Lista została opracowana przez The Royal Islamic Strategic Studies Centre, niezależną instytucję badawczą działającą w Jordanii. El-Fatatry widzi w swojej nominacji dowód rosnącego wpływu internetu na kraje muzułmańskie.

– Internet i epoka cyfrowa na dobre zrewolucjonizowały świat, również muzułmański.

Internet zrewolucjonizował świat El-Fatatry’ego już kiedy był on nastolatkiem.
– W Emiratach internet był dostępny wyłącznie na potrzeby biznesu, ale ja mogłem z niego korzystać w biurze taty – wspomina.

Kiedy miał 16 lat, prowadził zajęcia z projektowania stron internetowych w Instytucie Technologii.

– Za pierwsze zarobione pieniądze kupiłem nokię, która była najbardziej nowoczesnym telefonem komórkowym w tamtym czasie. To głównie przez Nokię zwróciłem uwagę na Finlandię – wspomina.

– Zawsze uważałem, że Muxlim jest przede wszystkim sukcesem Finów – dodaje. – Przyjechałem tu jako student bez doświadczenia. Otworzyły się przede mną różne perspektywy, miałem wsparcie i dostałem szansę zrealizowania moich pomysłów na biznes.

Pomimo chłodnego klimatu Mohamed El-Fatatry zadomowił się w Finlandii.

– Podoba mi się skromność Finów, doceniam także ich odwagę czy, jak oni to nazywają, sisu – podkreśla. – Finowie wypuszczają na rynek liczne innowacje takie jak system operacyjny Linux, który został stworzony nie po to, by przynosić zyski autorowi, ale pożytek innym. Podziwiam tę cechę i uważam, że ja też mam w sobie trochę takiego idealizmu.

Kiedy Mohamed El-Fatatry przyjechał do Finlandii, nikt nie pytał go o to, jaki ma paszport, dopiero później sam zaczął zadawać sobie to pytanie. Teraz już zna odpowiedź: zamierza starać się o fińskie obywatelstwo.
– W Finlandii czuję się jak u siebie w domu.

Mohamed El-Fatatry
Data urodzenia: 27 grudnia 1984 roku
Miejsce urodzenia: Abu Zabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie
Zawód: prezes firmy, felietonista
Miejsce zamieszkania: Helsinki, Finlandia
Cel: zwiększanie zrozumienia i wzajemnego szacunku między społecznościami muzułmańskimi a resztą świata

Vote it up
451
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!