Dobre żelazko

Zapytaj, zanim kupisz
 

Wybór jest spory: są żelazka niebieskie, zielone, przezroczyste, duże, małe... Oczywiście, nie wygląd decyduje o jakości. Oto, co ma znaczenie:

Moc
Żelazko o większej mocy szybciej się rozgrzewa. Najlepsze modele mają moc 2400 W i w kilkanaście sekund osiągają maksymalną temperaturę. Moc wpływa wprost proporcjonalnie na cenę żelazka i wysokość rachunków za prąd, ale nie wpływa na zakres osiąganej temperatury.

Stopa
Ważne, by była odporna na zarysowania. Bazą stopy żelazka jest aluminiowa płyta, która dobrze przewodzi ciepło. Na tę bazę zwykle nałożona jest powłoka z innego materiału. Najtrwalsze są powłoki ceramiczne, szafirowe i granitowe. Mniej odporne na zarysowania są stopy stalowe i teflonowe. Teflonowa ma tę zaletę, że nie przykleja się do tkanin (jeśli nie jest uszkodzona).

Funkcja strażak
Powoduje automatyczne wyłączenie się żelazka po 10–15 min w pozycji pionowej i po 30 s w poziomej.

Parowanie
Im wydajniejsze parowanie (z możliwością płynnej regulacji), tym łatwiejsze prasowanie. Wręcz niezbędne przy grubych i twardych materiałach takich jak len. Dobre żelazka wytwarzają 35–50 g pary na minutę i są wyposażone w przycisk dodatkowego wyrzutu pary. Otwory blisko czubka stopy pomagają w prasowaniu trudno  dostępnych miejsc. Pionowy wyrzut pary pozwala pozbyć się zagnieceń na płaszczu, marynarce czy zasłonach.

Przydatne funkcje
Blokada kapania sprawia, że woda nie wycieka przy prasowaniu w niskiej temperaturze. Samooczyszczanie pozwala uniknąć częstego odkamieniania.

Szczególne wymagania
Jeśli komuś przeszkadza przy prasowaniu kabel, może wybrać żelazko bezprzewodowe. Tym, którzy często i dużo prasują, przyda się żelazko systemowe. Ma oddzielny duży zbiornik na wodę (wystarcza na 2 godz. prasowania). Prasuje się nim też łatwiej, bo wytwarza 70–80 g pary na minutę.

Dobra rada
Wlewaj do żelazka wodę destylowaną, by nie osadzał się w nim kamień.

Vote it up
829
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!