Dobra książka nie ma kategorii. Zobacz, co warto przeczytać

Dobry kryminał nie tylko trzyma w napięciu, ale i zachwyca literackim kunsztem. Przejmujący reportaż potrafi zmrozić krew w żyłach równie skutecznie jak powieść grozy, a niektóre autobiografie to zbiór prawdziwie niezwykłych przygód, których nie wymyśliłby nawet największy mistrz sience fiction. Sięgając po kolejną lekturę nie ograniczajmy się więc do jednego wybranego gatunku. Sięgajmy po dobrych autorów, którzy gwarantują dobrze spędzony czas.
 

Kryminał: "Na południe od piekła”, Thomas Engstrom

Thomas Engstorm po raz kolejny stworzył doskonały kryminał. Książka od początku do końca trzyma w napięciu i coraz bardziej wciąga czytelnika w brudne zakamarki politycznego świata. Opowieść zaczyna się w motelu w Pensylwanii, gdzie odnalezione zostaje ciało mężczyzny. Samobójca w pożegnalnym liście winą za swój czyn obarcza polityka, wywodzącego się z Partii Demokratycznej Rona Harrimana. Wyjaśnienia okoliczności śmierci podejmuje się Ludwig Licht, były agent Stasi, któremu już nie raz powierzano trudne sprawy. Jego zadaniem jest ustalenie, czy ktoś nie próbuje wyeliminować polityka z walki o miejsce w kongresie.  Jak się okazuje sprawa jest o wiele bardziej poważna niż zakładano, a wykryty spisek może wywołać katastrofalne skutki

Reportaż: "Niedziela która zdarzyła się w środę”, Mariusz Szczygieł

To już trzecie wydanie zbioru najlepszych reportaży Mariusza Szczygła, które tworzył na początku lat dziewięćdziesiątych. Dziś można je już określić mianem historycznych.

Autorowi udało się udokumentować wiele ważnych dla obywateli spraw, które czytane, reportaż za reportażem, układają się w spójną opowieść o polskim społeczeństwie. Przede wszystkim, pokazują, że wraz z upadkiem komunizmu nie od razu przyszedł dobrobyt. Polacy, nieprzygotowani do życia w nowej rzeczywistości, pozbawieni jakiejkolwiek pomocy, borykali się z poważnymi problemami, co chwila pojawiały się kolejne. Brak pracy, rosnące ceny, wszechobecna korupcja, inflacja, utrata oszczędności...

Teksty stanowią przepustkę do minionej rzeczywistości, a zanurzając się w te historie, trudno nie odnieść wrażenia, że świat, który był rzeczywisty jeszcze 15-20 lat temu, dziś już nie istnieje.

Biografie i autobiografie: "Mowy, które zmieniły Polskę”, Opracowanie zbiorowe

Słowa mają moc kreowania rzeczywistości i zmieniania świata. Dowodem na prawdę płynącą z tego zdania jest 30 mów wielkich Polaków, którzy na przestrzeni wieków odegrali ważną rolę w historii naszego kraju. W każdym przemówieniu możemy doszukać się wielu ciekawych faktów, np. jakie błędy wytykano Jagielle, lub kto obiecał naszym rodakom, że będzie informować ich o wydarzeniach na świecie, które próbuje przed nimi zataić sowiecki reżim.

Książka, po którą należy sięgnąć nie tylko ze względu na oczywiste walory historyczne. Przede wszystkim uświadamia, jak wielką wagę należy przywiązywać do wypowiadanych słów i dlaczego milczenie jest złotem.

Bez względu na to z jakiej kategorii książek poszukujecie, sprawdźcie najciekawsze propozycje na https://merlin.pl

Materiał Partnera

Vote it up
331
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!