Do drzew nawóz niepotrzebny

Drzewa nie wymagają użyźniania – i tak korzenie wyjdą poza wykop, w którym się je sadzi, a drzewo mogłoby przeżyć szok związany z przejściem od wzbogaconej nawozem ziemi w wykopie do naturalnej ziemi tuż obok. Pozwól, żeby przyzwyczaiło się do warunków na nowym stanowisku
 

Aby przemieszczać ciężkie drzewa, przepleć linkę przez sznur, którym zawiązana jest siatka otulająca bryłę korzeniową, zrób na lince uchwyty i ostrożnie przeciągnij za nie drzewo na nowe miejsce. Możesz też umieścić drzewo na łopacie lub brezencie i w ten sposób je przeciągnąć.

Zacznij od małego
W szkółce nie szukaj największego drzewa, chyba że musisz natychmiast wypełnić lukę w szpalerze. Małe lub średniej wielkości drzewo będzie łatwiejsze do przewiezienia i szybciej przyzwyczai się do nowych warunków.

Kontrola jakości
Rozdzielona, rozdarta lub w inny sposób uszkodzona kora to niebezpieczeństwo zakażenia drzewa. Szukaj drzew z gładką, zdrową i nieuszkodzoną korą.

„Porządne” drzewa
Nie sadź drzew zrzucających dużo liści, gałązek, kwiatów i nasion w pobliżu uczęszczanych miejsc. Będą one zaśmiecać posesję i trudno ci będzie utrzymać porządek. Mogą również plamić cegły domu i kostkę ścieżki. Na mokrych liściach łatwo też się poślizgnąć.

Śpiące królewny
Drzewa sadź, kiedy są w stanie spoczynku – liściaste wczesną wiosną lub późną jesienią, iglaste natomiast późnym latem. To pozwoli im dobrze się ukorzenić, zanim liście będą potrzebowały wody i pożywienia.

Modelowanie gałęzi
Aby ukształtować koronę młodego drzewa, zepnij ze sobą po dwie klamerki do bielizny i rozeprzyj między pniem drzewa a gałązką.

Ściółka
Nad korzeniami drzewa rozściel warstwę ściółki grubości 5–10 cm, zaczynając od miejsca odległego o 15 cm od pnia. Nie używaj jako ściółki nieprzefermentowanego obornika, trawy czy trocin (uwalniają do gleby zbyt duże ilości azotu) ani też żwirku (może uszkodzić noże kosiarki podczas koszenia trawy).

Bez ociągania się
Jeśli kupiłeś drzewo z odkrytymi korzeniami, powinieneś je zasadzić w ciągu 24 godzin. Przedtem jednak zanurz korzenie w wiadrze z wodą na co najmniej 12 godzin. Przytnij i usuń uszkodzone korzenie.

Chroń pnie drzew
Żeby zwierzęta zimą nie ogryzały kory z młodych drzew, nasuń na pnie specjalne plastikowe osłonki. Można je kupić w sklepach ogrodniczych.

Postawa pionowa
Palikowanie drzew pomaga im w utrzymaniu pionu do momentu, kiedy dobrze się ukorzenią. Po roku lub dwóch usuń paliki, żeby drzewo mogło prawidłowo rosnąć.

Folia przeciw owadom
Jeżeli liście drzewa zaatakowały owady pełzające, owiń pień drzewa folią aluminiową. Uniemożliwi ona owadom dotarcie do korony.

Vote it up
931
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!