Dlaczego złomowanie aut jest eko?

Być eko to żyć ekologicznie i świadomie w sposób, który ma znaczący wpływ na nasze środowisko. Ilość zanieczyszczeń i śmieci, jaką produkujemy bowiem (my - ludzie!) pod każdą postacią jest tak ogromna, że staje się realnym zagrożeniem dla naszego ekosystemu.
 
Mimo segregacji śmieci i ograniczania zużycia plastiku wciąż wielu z nas zapomina o podstawowych, dobrych nawykach ekologicznych, które możemy wdrażać i praktykować każdego dnia. Wiele osób w ogrodzie, pod drzewem, w starej szopie lub garażu składuje stare auto, które od kilku, a nierzadko kilkunastu lat nie jest użytkowane i oczekuje w ciszy i spokoju na swój motoryzacyjny wyrok. Na szczęście istnieje alternatywa w postaci złomowania aut, dzięki czemu samochód możemy w legalny i prosty sposób zutylizować, a my pozostaniemy z czystym sumieniem i większą przestrzenią do życia.
 
Nie zaśmiecaj środowiska!
 
Drugie życie auta to ograniczenie emisji zanieczyszczeń, które są wydzielane podczas produkcji poszczególnych części. Dzięki recyklingowi starych samochodów, specjaliści są w stanie odzyskać znaczną część pojazdu. W porównaniu z liczbą produkowanych na świecie samochodów to mała cegiełka, ale mimo wszystko nie należy bagatelizować znaczenia złomowania auta. Dzięki jednej, pozornie niewielkiej decyzji przyczyniamy się do wzrostu świadomości swojej, a nierzadko i naszych bliskich, dotyczącej prawidłowych zachowań proekologicznych.
 
Złomując auto w legalnych punktach masz pewność, że samochód nie zostanie porzucony i spisany na straty, a jego potencjał zostanie w pełni wykorzystany. Szacuje się, że w Polsce co roku wyrejestrowuje się nawet 400 tysięcy pojazdów. Niestety tylko połowa kierowców (lub mniej) decyduje się na skorzystanie z usług legalnych punktów, które specjalizują się w recyklingu samochodów. Dane te nie zachwycają, dlatego tym bardziej warto przemyśleć swoją decyzję i podjąć ją w zgodzie ze sobą i ochroną środowiska naturalnego.
 
Złomowanie aut nie takie złe
 
W punkcie złomowania pojazdów, każda część ulega procesowi demontażu. Karoseria, opony, szyby, tapicerka są przewożone do specjalnych zakładów, gdzie następuje przetwarzanie surowców.
 
Z poszczególnych części poddanym specjalistycznej obórce wytworzone są między innymi płytki ceramiczne, gumy i uszczelki mające zastosowanie w cementowniach, tworzywa sztuczne, z których produkuje się słupki drogowe, aż w końcu wydobywane są metale, które po umieszczeniu w hucie mają swój istotny udział w procesie tworzenia nowego auta.
 
Korzyści ze złomowania aut w legalnych punktach:
 
- mniejsze zużycie zasobów naturalnych
 
- ograniczenie emisji dwutlenku węgla
 
- ochrona gleby przed ewentualnym skażeniem w wyniku wydzielania niebezpiecznych odpadów niepoddanych prawidłowej utylizacji
 
- mniejsze zużycie energii
 
- ochrona wód gruntowych, które mają istotny wpływ na cały ekosystem wody, a tym samym i zdrowie człowieka.
 
Materiał Partnera
Vote it up
303
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!