Dlaczego robi się korek na drodze?

Stoisz w korku i się wściekasz, a może to Ty jesteś jego przyczyną 
 

Wzrastająca liczba samochodów jest podstawową przyczyną. Nie uratuje nas poszerzanie ulic, zwiększanie liczby pasów drogowych, mostów, tuneli i obwodnic. Popyt na auta jest tak duży, że zapełni każdą nową przestrzeń – na nowe drogi wyjeżdżają ci, którzy dotąd stronili od jazdy w korkach.

Wypadki i awarie świateł to przyczyna korków, której trudno uniknąć, ale źle zaparkowane auto to już tylko ludzka głupota.

Opóźnione reakcje i słaby refleks kierowców zmniejszają liczbę aut opuszczających skrzyżowanie. Pierwszy kierowca nie rusza od razu po zapaleniu się zielonego światła, drugi rusza dopiero, gdy ruszy pierwszy i w efekcie piąty, choć widzi zielone światło, nie może ruszyć, bo wszyscy przed nim stoją. 

Agresywność kierowców bywa zarówno skutkiem, jak i przyczyną korków.

Łamanie zasad ruchu drogowego – zajeżdżanie drogi, ciągłe zmiany pasa ruchu, brak zdecydowania, zbyt późny wjazd na skrzyżowanie, objeżdżanie kolumny stojącej na światłach i wpychanie się przed pierwszego w kolejce – to bardzo częste przyczyny zatorów.  Złe zachowanie na drodze wywołuje reakcję łańcuchową, której ofiarami są wszyscy uczestnicy ruchu drogowego.

Gwałtowne hamowanie i przyspieszanie sprawia, że między samochodami powstają luki i mniejsza liczba aut opuszcza skrzyżowanie. 

Brak uprzejmości, na przykład niewpuszczanie innego kierowcy do ruchu, wcale nie przyspiesza naszej jazdy. Postulowany nowy znak drogowy – „jazda na suwak” – propaguje  niesamolubne zachowania. Informuje, by dojeżdżać do miejsc, w których droga się zwęża wszystkimi pasami, a potem wpuszczać się wzajemnie (po aucie z każdego pasa).

To, co wydarzyło się godzinę wcześniej (wypadek lub błąd kierowcy), może być przyczyną, że tkwimy w korku. Gdy nie widać bezpośredniej przyczyny zatoru, chętnie zrzucamy winę na błędy drogowców albo nieznane siły, które  sprzysięgły się przeciw nam. Tymczasem najwięcej zależy od każdego kierowcy z osobna. To takie proste: stosuj się do ustalonych zasad, zmniejszysz korki!

Vote it up
724
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!