Na czym polega detoks narkotykowy?

Problem uzależnienia może dotknąć każdego z nas. Nie wszyscy, którzy sięgają po używki, mają na tyle siły, żeby udać się na leczenie. Te wydaje się wyjątkowo trudnym wyzwaniem, dlatego dobrze wiedzieć, co czeka osobę uzależnioną w trakcie leczenia.
 
Jednym z kroków do wyjścia z nałogu narkotykowego jest detoks. Jego głównym celem jest przerwanie ciągu narkotykowego, a także przygotowanie osoby chorej na dalsze leczenie. Ważne, żeby odtruwanie przebiegało pod opieką lekarską, dzięki czemu osoba uzależniona może bezpiecznie odstawić środki odurzające.
 
Jak rozpoczyna się detoks narkotykowy?
 
Pierwszym krokiem na drodze do wyjścia z nałogu jest decyzja o rozpoczęciu leczenia. Osoby uzależnione zaczynają je na różnych etapach swojej choroby. Dlatego na samym początku lekarz musi ocenić stan fizyczny oraz psychiczny każdego, kto zdecydował się na detoks narkotykowy. Istotna jest m.in. sytuacja społeczna osoby uzależnionej, wsparcie jakiego dostarczają mu bliscy czy chociażby kwestie zawodowe. Dlatego wywiad z pacjentem w klinice uzależnień jest tak ważny na początku. Często wiąże się to z szeregiem badań, takich jak:
  • EKG,
  • badania krwi,
  • badanie narządów wewnętrznych, które mogły ucierpień wskutek zażywania środków odurzających,
  • badanie psychologiczne.
 
Kolejny krok jest często bardzo trudny dla pacjentów. Wiąże się bowiem z odstawieniem narkotyków i odtruciu organizmu z toksyn, które pozostały w ciele chorego. To zazwyczaj pierwszy duży krok, prowadzący do abstynencji. Więcej na ten temat można dowiedzieć się na stronie https://medjol.pl/detoks/narkotykowy. Przejście w stan abstynencji nigdy nie jest łatwy, ale początki są zdecydowanie najtrudniejsze do przetrwania. Bezcenne jest wsparcie bliskich i pomoc profesjonalistów.
 
Co dalej?
 
Detoks narkotykowy często wspomagany jest uzupełnianiem elektrolitów w organizmie, a także lekami. W najcięższych przypadkach lekarze decydują się na podawanie bezpieczniejszych zamienników środka, które stosował chory, aby zmniejszyć szok i głód narkotykowy. Niekiedy detoks musi następować stopniowo. Odtruwanie organizmu z toksyn trwa przeważnie kilka dni, jednak właściwy czas zależny jest przede wszystkim od stanu pacjenta. Pod uwagę należy wziąć chociażby rodzaj zażywanego narkotyku, okres uzależnienia oraz jego stopień. Po detoksie czas na dalsze leczenie, które trwa zazwyczaj kilka lub kilkanaście tygodni. Przez cały ten czas osoba uzależniona powinna znajdować się pod ścisłą opieką profesjonalnego personelu medycznego. Niezmiernie ważne jest też każda forma wsparcia bliskich.
 
Materiał Partnera
Vote it up
5
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!