Cierpisz na depresję? Zobacz, jak możesz sobie pomóc

Depresja jest w naszym kraju zjawiskiem wciąż lekceważonym. Najbliższe otoczenie nie jest w stanie zrozumieć stanu, w jakim znajduje się osoba na nią cierpiąca i często, chcąc pomóc, spłyca dolegliwości osoby nią dotkniętej i doszukuje się przyczyn w słabości charakteru, nudzie czy zbyt dużych oczekiwaniach względem życia. Takie podejście z pewnością nie przyniesie ulgi osobie chorującej na depresję ani nie poprawi jej komfortu psychicznego. Dlatego w takich przypadkach warto sięgnąć po profesjonalną pomoc.
 
Na jakie problemy napotykają osoby chore na depresję?
 
Brak empatycznego podejścia i niemożność pojęcia, że taka choroba istnieje często prowadzi do sytuacji, w której rodzina wypiera fakty i zamiast szukać pomocy dla osoby dotkniętej tym problemem udaje, że sprawy tak naprawdę nie ma. „Weź się w garść”, „zacznij coś robić”, „zobacz, jakie inni mają problemy” – niejednokrotnie pada z ust najbliższych wobec osoby pogrążonej w depresji.
 
Z jednej strony potrafimy konsekwentnie wypierać ten stan. Z drugiej zaś umiemy iść w inną skrajność i każde gorsze samopoczucie czy spadki nastroju nazywać depresją. Zazwyczaj takie podejście wynika z niskiej samoświadomości, nie zaś ze złych intencji. Niestety, spłycanie problemu, jakim jest depresja, prowadzi do tego, że czasem nie jesteśmy w stanie w odpowiednim momencie zareagować i pomóc osobie chorej odzyskać psychiczną równowagę. W takich chwilach pomocny może być gabinet psychologiczny w Katowicach i nieoceniona pomoc specjalisty.
 
W jaki sposób można pomóc osobie cierpiącej na depresję?
 
Wizyta u psychologa to dopiero początek walki z groźną chorobą, jaką jest depresja. Rozmowa ze specjalistą i postawienie właściwej diagnozy to pierwsze kroki na drodze do odzyskania pełnego zdrowia. Nie należy wstydzić się wizyt u psychologa i korzystania z dostępnych narzędzi terapeutycznych. W końcu powstały one po to, aby wspierać człowieka i pokonywać jego słabości. Na szczęście, wraz z rosnącą świadomością polskiego społeczeństwa i popularyzacją nauki o człowieku, z psychologii zdjęto odium wstydu. Wizyta na stereotypowej kozetce u psychologa stała się oznaką większej samoświadomości, lepszego zrozumienia siebie i wręcz snobizmu, nie zaś przejawem szaleństwa otoczonego sferą tabu i całą masą lęków.
 
Praktycznym narzędziem w walce z różnymi dolegliwościami na gruncie psychologicznym może być m.in. psychoterapia zaburzeń osobowości. Warto być otwartym na propozycje wysuwane przez wykwalifikowanego specjalistę po to, aby poczuć się lepiej samemu ze sobą.

Materiał Partnera

Vote it up
275
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!