Czytniki ebooków – jak wybrać najlepszy model?

Czytniki ebooków stają się coraz bardziej popularne wśród miłośników czytania. Dzięki tym praktycznym urządzeniom możesz mieć swoje ulubione książki zawsze przy sobie. Sprawdź, jak wybrać najlepszy czytnik!
 
Czytnik ebooków to świetny gadżet dla każdego fana książek. Idealnie sprawdzi się w domu, podczas przerwy w pracy, a także w podróży. Jeżeli zastanawiasz się, jak wybrać czytnik dopasowany do Twoich potrzeb, to koniecznie zapoznaj się z tym artykułem!
 
Czytniki ebooków - rozmiar ekranu i rodzaj wyświetlacza
 
Komfort czytania zależy przede wszystkim od wielkości ekranu czytnika. Większość dostępnych na rynku czytników ebooków jest wyposażona w 6-calowy ekran. Jest to najbardziej optymalne rozwiązanie, które stanowi pewien kompromis pomiędzy ilością tekstu na jednej stronie a wielkością czytnika. Z kolei rozdzielczość ekranu, która jest obecnie najczęściej stosowana w czytnikach, to 1448 x 1072 pikseli. Jeżeli chodzi o rodzaj wyświetlacza, najbardziej popularne są czytniki ebooków z technologią E Ink, czyli papieru elektronicznego. Takie wyświetlacze są energooszczędne, nie męczą wzroku i zapewniają jednakowy wygląd wyświetlanego tekstu niezależnie od kąta patrzenia. Dodatkowo większość dostępnych na rynku czytników posiada również funkcję podświetlenia, która umożliwia czytanie przy słabym świetle, a także w nocy.
 
Wybierz pomiędzy modelem z przyciskami a dotykowym
 
Najnowsze czytniki ebooków wyposażone są zwykle w ekrany dotykowe. Jednak tradycyjne czytniki z przyciskami również są dostępne na rynku i wciąż popularne. Wybór rodzaju czytnika zależy od preferencji użytkownika. Dla niektórych osób zdecydowanie wygodniejsze jest przełączanie stron przy pomocy klasycznych przycisków. Z kolei ekran dotykowy znacznie ułatwia obsługę menu oraz zmianę ustawień czytnika.
 
Zwróć uwagę na obsługiwane formaty plików
 
Większość dostępnych na rynku czytników obsługuje dwa najpopularniejsze formaty plików, czyli ePUB i MOBI. To najbardziej podstawowe formaty występujące w czytnikach. Czytniki ebooków są jednak w stanie odczytywać także inne formaty, takie jak DOC, PDF, TXT.
 
Czytniki ebooków – na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem?
 
Zanim zdecydujesz się na zakup danego czytnika ebooków, zwróć uwagę, czy posiada on funkcje dodatkowe, które mogą okazać się przydatne. Jedną z nich jest automatyczne dopasowanie wielkości tekstu, które sprawdza się przede wszystkim podczas czytania książek w formacie PDF. Niektóre czytniki posiadają także funkcję konwersji tekstu do mowy, co sprawdza się w sytuacjach, kiedy Twoje oczy są zmęczone, a Ty chcesz nadal czerpać przyjemność z obcowania z książką. Dodatkowo warto przyjrzeć się wadze urządzenia. Jeżeli chcesz mieć je zawsze przy sobie, to warto postawić na lekki model. W sklepach dostępne są bardzo lekkie czytniki, które ważą mniej niż 150 g. Jeżeli chcesz, aby Twój czytnik pomieścił duże ilości książek, to przyda Ci się również spora pamięć wewnętrzna. Standardowo czytniki posiadają 4 lub 8 GB pamięci, ale na rynku znajdziesz także modele, których pamięć wewnętrzna to nawet 32GB.
 
Czytniki ebooków to bardzo praktyczne i wygodne rozwiązanie, na które powinien zdecydować się każdy miłośnik czytania. Na rynku dostępne są różne modele urządzeń, dzięki czemu każdy może wybrać czytnik idealnie dostosowany do własnych potrzeb. Powyższe wskazówki z pewnością ułatwią Ci wybór najlepszego modelu.
 
Materiał Partnera
 
Vote it up
74
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!