Czym zajmuje się endokrynologia i kto powinien udać się do endokrynologa?

Problemy endokrynologiczne dotykają coraz większą liczbę osób. Pomimo wzrostu zachorowań na choroby endokrynologiczne, stosunkowo niewielka część społeczeństwa decyduje się na wizytę u endokrynologa. W artykule wyjaśniono czym zajmuje się ta dziedzina medycyny i kiedy należy się zgłosić do specjalisty.  
 
Czym się zajmuje endokrynologia?
 
Endokrynologia to nauka o układzie hormonalnym, hormonach i gruczołach oraz ich roli i działaniu. Jest to dziedzina medycyny, która koncentruje się wokół diagnozowania i leczenia zaburzeń funkcji gruczołów i wydzielania hormonów. Wśród gruczołów dokrewnych, którymi zajmuje się endokrynologia wymienić należy:
 
grasicę,
gruczoł tarczowy,
gruczoły nadnerczowe,
gruczoły płciowe: jądra i jajniki,
gruczoły przytarczyczne,
przysadkę mózgową,
szyszynkę,
trzustkę.
 
Zaburzenia układu hormonalnego występują w postaci niedoczynności lub nadczynności pracy gruczołu.
 
Kiedy zgłosić się do endokrynologa?
 
Nieprawidłowa gospodarka hormonalna zaburza pracę całego organizmu, dlatego bardzo ważna jest skuteczna diagnostyka i szybka diagnoza. Endokrynolog leczy choroby jakie związane są z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu hormonalnego. Do tego specjalisty należy się zgłosić kiedy tylko pojawią się objawy ze strony układu hormonalnego. Istotnym faktem jest, iż objawy te są zróżnicowane, dlatego nawet doświadczony endokrynolog może mieć problem z postawieniem szybkiej diagnozy.  Objawy jakie występują przy zaburzeniach gospodarki hormonalnej zależą przede wszystkim od gruczołu, którego patologia dotyczy. Niemniej jednak wpływ na występujące objawy ma również ogólna sytuacja zdrowotna chorego. 
 
Wśród objawów, które powinny zaniepokoić  wymienić należy przede wszystkim:
 
- wahania masy ciała,
- nadmiar owłosienia,
- zmniejszona tolerancja ciepła lub ciągłe uczucie chłodu,
- przewlekłe zmęczenie,
- gwałtowne zmiany powłok skórnych,
- zmiany nastrojów,
- niski poziom libido,
- zaburzenia miesiączkowania,
- obrzęki.
 
W diagnostyce zaburzeń układu hormonalnego ważną rolę pełni dokładny wywiad z  pacjentem oraz badania poziomu hormonów we krwi. W ramach diagnostyki niektórych chorób wykonywane są inne badania, w tym przede wszystkim badania obrazowe, jak USG, TK i RM.
 
Jakie choroby leczy endokrynolog?
 
Katalog chorób związanych z nieprawidłową gospodarką hormonalną jest obszerny. Wśród najczęściej występujących chorób układu hormonalnego, których diagnostyką i leczeniem zajmuje się endokrynologia należy wymienić przede wszystkim choroby:
 
- tarczycy, głównie nadczynność i niedoczynność tarczycy, chorobę Hashimoto, chorobę Gravesa-Basedova,
- gruczołów płciowych, w tym menopauzę i zaburzenia cyklu miesiączkowego, 
- przysadki mózgowej, jak np. chorobę i zespół Cushinga, akromegalię, nadczynność i niedoczynność przysadki mózgowej,
- nadnerczy, wśród których występuje m. in. choroba Addisona,
- trzustki, przede wszystkim cukrzycę.
 
Równie często występują zespoły androgenne, jak nadmierne owłosienie lub łysienie. Dobry endokrynolog powinien obowiązkowo wykonać USG tarczycy. W województwie Śląskim wśród polecanych endokrynologów można wyróżnić np. gabinet Lek. med. Beaty Bugajskiej przyjmującej np. w Zawierciu - https://endokrynolog-zawiercie.pl , Olkuszu - https://endokrynolog.olkusz.pl, czy w Kędzierzynie-Koźlu.
 
Jakie są sposoby leczenia układu hormonalnego?
 
Leczenie chorób układu hormonalnego uzależnione jest przede wszystkim od rodzaju zaburzenia. W większości przypadków leczenie farmakologiczne jest  podstawową metodą leczenia, jak w przypadku niedoczynności i nadczynności tarczycy. W przypadku niektórych chorób konieczne jest leczenie chirurgiczne. Przykładem jest gruczolak przysadki mózgowej, który nie nadaje się do leczenia farmakologicznego. Radioterapia jest mniej popularną formą leczenia chorób endokrynologicznych.
 
Materiał Partnera
Vote it up
106
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!