Czym różni się kredyt konsumpcyjny od pożyczki gotówkowej?

Niespodziewane wydatki jak wskazuje na to definicja nigdy nie są zaplanowane. Nic więc dziwnego, że możemy nie mieć na nie pieniędzy z miesięcznego budżetu. W wypadku, kiedy nagle popsuje się pralka i trzeba szybko kupić nową potrzebny więc będzie kredyt. Można też wziąć na ten cel pożyczkę. Ale czy kredyt i pożyczka to nie jest to samo? Generalnie nie. Jest wiele różnic, które określają, kiedy bierze się kredyt, a kiedy mamy do czynienia z pożyczką.
 
Kredyt a pożyczka
 
Wiele osób zamiennie używa słów kredyt i pożyczka, ale tak naprawdę tylko kredyt można nazwać także pożyczkę. W drugą stronę będzie to niepoprawne. Przede wszystkim kredyty mogą być udzielane tylko i wyłącznie przez banki i SKOKI. Z kolei pożyczek mogą udzielać: banki, SKOKI oraz inne instytucje jak parabanki, a nawet podmioty gospodarcze czy osoby fizyczne. W wypadku kredytu osoba go otrzymująca dostaje pieniądze do dyspozycji na określony w umowie okres czasu oraz na podany cel. Jednak właścicielem pożyczonych pieniędzy przez cały czas jest bank. Z kolei w wypadku pożyczki również w umowie zapisuje się kwotę, datę oddania (jeżeli jej nie wpisano domyślnie jest to 6 tygodni) oraz cel, ale to pożyczkobiorca staje się właścicielem pieniędzy. Kredyty reguluje prawo bankowe, z kolei pożyczka regulowana jest przez przepisy Kodeksu cywilnego. Warto też wiedzieć, że kredyt zawsze jest płatny. Mogą to być odsetki od kapitału, może być opłata administracyjna czy prowizja, ale zawsze jest naliczany koszt. Natomiast pożyczki mogą być nieodpłatne lub płatne. Zawsze też w wypadku kredytu umowa zawierana jest na piśmie. W przypadku pożyczek do wysokości 500 złotych nie musi być to forma pisemna.
 
Kredyt konsumpcyjny
 
Najbardziej popularnym produktem bankowym udzielanym na określone potrzeby konsumentów jest kredyt konsumpcyjny. Cele podawane do wniosku kredytowego mogą być różne, ale ważne, aby to był cel stricte konsumpcyjny. Może to być kredyt na bieżące wydatki na przykład zakup książek do szkoły dla dziecka albo zakup nowej rzeczy w miejsce niespodziewanie zepsutej jak sprzęt AGD czy RTV. Takim kredytem można również opłacić zagraniczne wakacje czy też wziąć go, aby wyremontować mieszkanie. Kredyty konsumpcyjne mogą również pomóc w spłacie innych zadłużeń. Jednak nie można tego kredytu wziąć na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
 
Taki kredyt oferuje każdy bank, a jedyne co wystarczy posiadać przy sobie, aby go otrzymać to ważny dowód osobisty oraz zaświadczenie o dochodach za ostatnie trzy miesiące. Niektóre osoby już w 15 minut dostają w banku odpowiedź czy taki kredyt otrzymały czy też nie. Ale jak w wypadku każdego kredytu bankowego i w tym wypadku przed wydaniem decyzji sprawdzana jest historia kredytowa klienta oraz informacje z baz danych dłużników. Trzeba też wykazać się zdolnością kredytową.
 
Dwa rodzaje kredytów konsumpcyjnych
 
Pożyczka gotówkowa może być wydana tylko w formie gotówki. Jednak kredyt konsumpcyjny różni się także w tej kwestii. Można wyróżnić dwa typu kredytów konsumpcyjnych:
 
- gotówkowy, gdzie bank przelewa określoną kwotę bezpośrednio na konto kredytobiorcy albo udostępnia gotówkę do ręki, ale kredytobiorca samodzielnie rozporządza pieniędzmi w podanym celu,
 
- bezgotówkowy, gdzie bank przelewa ustaloną kwotę na rachunek sprzedawcy lub usługodawcy, który sprzedał określone dobro kredytobiorcy np. kredyt ratalny na zakup telewizora w sklepie ze sprzętem RTV.
 
Jednak do kredytów konsumpcyjnych zalicza się też kredyty samochodowe, konsolidacyjne, refinansowe, na wypoczynek czy na remont mieszkania.
 
Kredyt gotówkowy czy pożyczka gotówkowa?
 
Wbrew pozorom kredyt konsumpcyjny to też nie to samo co kredyt gotówkowy. A kredyt gotówkowy to nie to samo co pożyczka gotówkowa. Jednak kredyt i pożyczka z drugim członem nazwy mają jedną cechę wspólną: nie trzeba wskazywać celu ich wydania. Nie trzeba też dostarczać żadnych dowodów sposobu wykorzystania obu środków. Także formalności jest mniej. Wystarczy wykazać dochód poprzez bilans konta bankowego ze stałymi wpływami albo zaświadczenie z miejsca pracy, lub złożyć oświadczenie o dochodach podając samodzielnie typ formy zatrudnienia i miejsce pracy.
 
Warto wiedzieć, że przy kredycie czy pożyczce jako źródła dochodów liczą się nie tylko umowa o pracę, ale też:
 
- umowa zlecenie lub o dzieło,
 
- bilans z prowadzonej działalność gospodarczej,
 
- renta inwalidzka,
 
- renta rodzinna,
 
- renta z tytułu niezdolności do pracy,
 
- emerytura,
 
- rodzinne świadczenia,
 
- alimenty.
 
Dlatego o wiele łatwiej jest wykazać dochód, a co za tym idzie dostać kredyt gotówkowy czy taką pożyczkę. Ponadto o pożyczkę wcale nie trzeba się ubiegać w banku.
 
SKOKI i parabanki
 
Pożyczki gotówkowe udzielane są też przez SKOKI, gdzie aby otrzymać pożyczkę trzeba być członkiem kasy. Mimo, że instytucja ta tak samo jak bank sprawdza zdolność kredytową i bazę BIK, ostateczna decyzja o przyznaniu pożyczki wydawana jest przez człowieka, a nie przez matematyczny algorytm. Dlatego też nawet osoby, które kiedykolwiek miały problem ze spłatą w terminie kredytu, ale wszystkie długi uregulowały mogą liczyć na pożyczkę.
 
Jeszcze bardziej wyrozumiałe są parabanki. Dla wielu osób jest to ostatnia deska ratunku, aby pieniądze pożyczyć, ponieważ nie mają one dostępu do Biura Informacji Kredytowej czy Bankowego Rejestru, a więc teoretycznie nie wiedzą o negatywnej historii kredytowej. W praktyce wiele firm sprawdza bazy dłużników. Ale tak można zostać wpisanym nawet za niezapłacony na czas rachunek za ogrzewanie. Dlatego też pożyczki gotówkowe powoli stają się bardziej popularne niż kredyty konsumpcyjne. Łatwiej można je dostać, nie trzeba spełniać restrykcyjnych wymogów, a nawet można je dostać przez Internet czy we własnym domu. Wszystko to składa się na ich przewagę nad tradycyjnym kredytem bankowym.
 
 
Materiał Partnera
Vote it up
170
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!