Czym kierować się przy wyborze opon do samochodu?

Opony są jednym z najważniejszych elementów zapewniających bezpieczeństwo każdego pojazdu mechanicznego. To oznacza, że wybór właściwego dla danego auta ogumienia, staje się kluczową decyzją, jaką podejmujemy, mając na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo i komfort poruszania się po drogach. Jak zatem dobrać idealne opony do naszego auta?

Właściwe opony to większe bezpieczeństwo na drodze

Dobre opony, w które wyposażymy nasz pojazd, dają nam przede wszystkim stabilność prowadzenia samochodu, zarówno na prostej drodze, jak i przy pokonywaniu zakrętów. Umożliwiają utrzymanie dobrej przyczepności nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Dzięki nim można być spokojnym o zachowanie odpowiedniej trakcji w czasie jazdy, zarówno w warunkach miejskich, jak i na dłuższych trasach, przy osiąganiu wyższych prędkości. Należy powiedzieć więc wprost, że dobór odpowiednich opon do posiadanego pojazdu jest kluczowy dla zapewnienia kierowcy i jego pasażerom, a także wszystkim innym uczestnikom ruchu drogowego, najwyższego poziomu bezpieczeństwo.

Najważniejsze czynniki wyboru

Opony do samochodu powinny być dopasowane pod kątem:
• rekomendowanego przez producenta samochodu, rozmiaru opony
• rozmiaru felgi,
• struktury – radialnej i diagonalnej,
• rekomendowanego indeksu prędkości i nośności.

Eksperci zalecają, aby nie zakładać do samochodu opon mniejszych niż opony fabryczne, ponieważ zmniejsza to stabilność jazdy i przyczepność. Dopuszczalne jest wykorzystywanie nieco większych i szerszych opon w naszym samochodzie, choć w takich przypadkach warto sięgnąć po wymieniony w instrukcji auta spis zamienników. Rozmiar opony można odczytać na jej boku, w instrukcji auta lub w odpowiednim konfiguratorze, dostępnym na wielu stronach internetowych.

Ogumienie dostosowujemy także do preferowanego przez kierowcę stylu jazdy, dróg, po których najczęściej będzie się poruszał (autostrady czy miejskie ulice), sezonu, na który są przeznaczone oraz do budżetu, jaki chcemy przeznaczyć na taki wydatek.

Nawet nie będąc specjalistą rynku motoryzacyjnego i nie znając się dobrze na samochodach, można dobrać właściwe opony do własnego pojazdu. Umożliwia to bardzo prosta aplikacja doboru opon, dostępna w internetowych serwisach i sklepach motoryzacyjnych, na przykład w Oponeo.pl.
Dobór opon za pośrednictwem takiego narzędzia sprowadza się przede wszystkim do wskazania z rozwijanej listy:

• marki pojazdu,
• modelu pojazdu,
• typu nadwozia,
• generacji samochodu,
• typu silnika.

Po podaniu wszystkich wymaganych informacji, zwraca ona wyniki wyszukiwania, wraz z rekomendacją najlepszych opon dla danego pojazdu. Dodatkowo, dla ułatwienia użytkownikowi wyboru, przedstawione wyniki wyszukiwania można zawęzić do danego producenta opon oraz ich typu – zimowe, całoroczne lub letnie. Można również wybrać pożądany indeks prędkości i ładowności, oznaczyć opony typu Run Flat czy też zakres cenowy.

Vote it up
538
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!