Czym jest kurz i jak z nim walczyć?

Walka z kurzem jest żmudna i wymaga regularności. Warto pamiętać, że najważniejsze są generalne porządki i czyszczenie trudno dostępnych miejsc.
 
Czym jest kurz?
 
Kurz to jeden z podstawowych wrogów miłośników czystości. Tworzy nieprzyjemną w dotyku powłokę na szafkach, książkach czy parapetach. Niektórzy twierdzą, że gromadzi się w trudno dostępnych i rzadko sprzątanych miejscach. Trudno jednak nie zauważyć go także na łazienkowej armaturze. Jak wynika z raportu https://domwporzadku.pl, jest najpowszechniejszym problemem w polskich domach.
 
Kurz to nic innego jak drobny pył, który powstaje ze sproszkowanych cząsteczek różnych elementów. Wbrew pozorom nie bierze się on jedynie z brudu. Składają się na niego drobinki piasku, ziemi, elementy bawełnianych włókien, fragmenty ludzkich włosów i sierści zwierząt domowych. Znajdują się w nim także zarodniki grzybów, bakterii, pleśń, roztocza czy złuszczony naskórek. Jako całość kurz staje się idealną pożywką dla mikroorganizmów w nim bytujących, a to przede wszystkim one odpowiadają za reakcje alergiczne.
 
Czy kurzu można się pozbyć?
 
Kurz jest trudnym przeciwnikiem, nie da się go całkowicie wyeliminować z przestrzeni mieszkalnej, ponieważ każdego dnia człowiek swoimi działaniami „wpuszcza” go do domu.
 
Przynosi się go na ubraniach, obuwiu, a przez otwieranie okien i drzwi ułatwia mu się dostęp do mieszkania. Jak dużą rolę „nośnika” kurzu pełni człowiek, widać doskonale, gdy przez dłuższy czas mieszkanie stoi puste. Paradoksalnie, kiedy w mieszkaniu, podczas urlopu, nikt nie przebywa, jest ono mniej zakurzone niż na co dzień.
 
Z kolei profesor Werner Butte z Uniwersytetu w Oldenburgu przestrzega, że całkowite wyeliminowanie kurzu z mieszkań byłoby zgubne dla ludzkiej odporności, która kształtuje się w kontakcie z kurzem i obecnymi w nim mikroorganizmami.
 
Jak poradzić sobie z nadmiernym kurzem?
Na obecność kurzu w mieszkaniu wpływ ma już sam jego wystrój. Im więcej trudno dostępnych miejsc, które rzadko się odkurza, materiałów, na których może się gromadzić, tym kurzu jest więcej. Kluczowy jest natomiast sposób sprzątania. Należy rozpoczynać je od najwyżej położonych elementów, górnych powierzchni, a kończyć sprzątanie powinno natomiast dokładne odkurzanie i mycie podłogi. Konieczne jest także regularne i możliwie dokładne sprzątanie. Cennym narzędziem w walce z kurzem są również nowoczesne sprzęty, które wyposażone w dobre systemy filtrujące, przeciwdziałają wydostawaniu się kurzu z urządzenia.
 
Materiał Partnera
Vote it up
47
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!