Czy odpowiednia dieta poprawi stan chorej tarczycy?

Wiele osób mając problemy z tarczycą często ogranicza się tylko do drogich lekarstw, które tylko nie potrzebnie szkodzą naszej wątrobie. Inni stosują rożne suplementy diety mające pomóc w spaleniu tłuszczu, czyli objawów chorej tarczycy. W tym artykule omówię kwestie, do której ludzie nie przywiązują większej wagi, a to ona może zadecydować o prawidłowości w funkcjonowaniu naszej tarczycy.
 
FUNKCJA I BUDOWA TARCZYCY
 
Tarczyca u człowieka mieści się w przednio-dolnej części szyi. Jest to gruczoł, który wydziela hormony trójjodotyroninę, tyroksynę i kalcytoninę, wpływając na metabolizm i gospodarkę wapniowo-fosforową organizmu.
 
Zbudowana jest z dwóch płatów bocznych połączonych wąską cieśnią – więzina. Jest ona zlokalizowana na przedniej ścianie górnego odcinka tchawicy. Wielkość tarczycy wacha się pomiędzy od 30g do 60g i może zależeć od czynników typu ciąża, miesiączka itp.
 
CHOROBA TARCZYCY I JEJ OBJAWY
 
Obecnie lekarze stwierdzili wiele schorzeń tego gruczołu i dzielą się one na dwie grupy:
 
Niedoczynność tarczycy
Nadczynność tarczycy 
Do tej pierwszej grupy zaliczają się miedzy innymi choroba hashimoto lub też zespół odporności na hormony tarczycy. W drugiej grupie możemy wyróżnić przede wszystkim chorobę Gravesa-Basedowa.
 
Głównym powodem powstawania chorób jest niedobór lub nadmiar hormonów tarczycy, prowadzący do spowolnienia procesów metabolicznych. To przejawia się szybkim przyrostem masy ciała mimo iż w naszej diecie nie dokonaliśmy zmian. W konsekwencji mamy osłabione mięśnie, złe samopoczucie, ospałość i każdy wysiłek fizyczny sprawia nam więcej trudność.
 
W momencie, gdy czujemy niekontrolowany wzrost wagi, trudność w przełykaniu, bądź też kołatanie serca powinniśmy zwrócić się do endokrynologa w celu rozpoznania problemu i postawienia odpowiedniej diagnozy.
 
DIETA JAKO SPOSÓB NA WALKĘ Z CHOROBĄ TARCZYCY
 
Chyba każdy z nas wie, że dieta może nam pomóc w osiągnięciu pewnych celów odnośnie naszego organizmu. Pomoże zbudować mięśnie, zredukować tkankę tłuszczową lub zadba o nasze dobre samopoczucie.
 
W przypadku choroby tarczycy ma ona jednak szczególne znaczenie. Musi nam dostarczyć odpowiednich składników odżywczych, minerałów i witamin po to by nasza niesprawna tarczyca mogła pracować na odpowiednich torach.
 
Chciałbym zwrócić uwagę na najpotrzebniejsze elementy diety jakie mogą nam pomóc w regulacji pracy tego gruczołu:
 
1. Selen
2. Jod
3. Cynk
4. Żelazo
5. Witaminy D i witaminy z grupy B
6. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe
 
Selen jest zaliczany do mikroelementów, ponieważ jego występowanie w naszym organiźmie jest bardzo nikłe. Jego zadaniem jest wspomaganie metabolizmu hormonów tarczycy, wspomaganie układu immunologicznego i sercowo-naczyniowego.
 
Jod odpowiada za prawidłową pracę tarczycy. Pomaga w powstawaniu hormonów tego gruczołu, które warunkują niemal wszystkie procesy w naszym organiźmie.
 
Cynk to kolejny mikroelement, który jest niezbędny w syntezie białka i pomaga przy niedoczynności tarczycy. Reguluje także stężenie witaminy A w krwi oraz przyśpiesza regeneracje zmian chorobowych.
 
Żelazo w tej sytuacji przyczyni się do metabolizmu cholesterolu, co pozwoli na ograniczenie budowy tkanki tłuszczowej.
 
Witamina D może nam się kojarzyć głównie z mocnymi kościami, lecz ona wspiera spalanie tłuszczu i zmniejsza uczucie głodu. Witamina B, a dokładniej B12 pomaga w zapobieganiu powstawaniu nadmiaru homocysteiny, która jest przyczyną wielu innych chorób. Niedobór witaminy B3 wspomaga powstawanie choroby Hashimoto dlatego uzupełnianie jej jest bardzo ważne.
 
Nasza dieta powinna wyzbyć się nasyconych kwasów tłuszczowych, które są zawarte w tłustym nabiale bądź też w tłustym mięsie i zastąpiona przez nienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w orzechach, rybach i olejach z oliwek. Poprawi to wrażliwość tkanek na działanie hormonów tarczycy. 
 
Te wszystkie rzeczy, które zostały omówione powinny być jednak poparte wiedzą i zaleceniami profesjonalnego dietetyka. Taka osoba na podstawie badań, wywiadu i ogólnych proporcji organizmu jest w stanie dobrać nam odpowiednią dietę, w której jest wszystko niezbędne do polepszenia naszej sytuacji zdrowotnej.
 
DIETETYCZNE POTRAWY, KTÓRE ZROBISZ SAM
 
Tak jak już wspominałem, dieta jest bardzo ważną częścią w leczeniu chorej tarczycy, ale także w redukowaniu jej skutków ubocznych. 
Na pewno naszym największym problemem będzie zalegający się tłuszcz, który będzie psuł nasz wygląd i pogorszy naszą samoocenę. 
 
Jeśli nie chcesz pójść do dietetyka, a potrzebujesz zmiany swojego planu żywieniowego to tutaj gorąco zachęcam do odwiedzenia naszego artykułu o zdrowej żywności, który pokazuje nam 4 naprawdę ciekawe propozycje obiadu, który jest wprost idealny do naszego celu a mianowicie pozbycie się tkanki tłuszczowej oraz zbędnej wagi.
Vote it up
75
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!