Czy grypa musi być aż tak uciążliwa?

Wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśni i głowy. Uporczywe symptomy grypy potrafią znacznie spowolnić tryb wykonywania codziennych obowiązków. Poznaj inne objawy grypy i skuteczne sposoby radzenia sobie z przeziębieniem.
 

Dlaczego chorujemy na grypę?

Sezon grypowy trwa w pełni. Trudno znaleźć osobę, która chociażby raz nie miałaby do czynienia z problemem zdrowotnym tego rodzaju. Grypą można zarazić się drogą kropelkową. Głównym źródłem stanu zapalnego jest sam człowiek. Dlatego też podczas kichania i kaszlu każdy powinien zasłaniać usta. To właśnie podczas tych symptomów chorobowych dochodzi do rozprzestrzeniania się wirusa wokół osoby chorej. Do zakażenia może dojść również poprzez dotykanie przedmiotów znajdujących się w otoczeniu pacjenta. Kiedy dochodzi do zakażenia? Osoby chore mogą zarażać grypą dobę przed wystąpieniem pierwszych objawów, także przez pięć dni po ich wystąpieniu.

Wirus bytuje głównie w wydzielinach oddechowych. Zostaje przeniesiony poprzez drogę kropelkowa do układu oddechowego (najczęściej jest to jama ustna, nos, krtań, oskrzela i płuca).

Budowa wirusa grypy znacznie umożliwia mu wnikanie w struktury ludzkiego ciała. Czynnik patogeniczny dostaje się do komórek nabłonkowych, w obszarze których zaczyna namnażać się i zarażać inne komórki. Biologiczna budowa wirusa uwzględnia przede wszystkim dwa białka powierzchniowe. Hemaglutanina usprawnia proces wnikania do komórek, natomiast neuromidaza pomaga wirusom potomnym ekspansję na inne komórki. Znacznym utrudnieniem w leczeniu jest stała zmienność wirusa powodująca powstawanie jego nowych wariantów.

Podstawowe symptomy choroby

Początek choroby jest nagły i przebiega dosyć intensywnie. Grypa rozpoczyna się od gorączki, dreszczy, bólu głowy oraz mięśni. Dodatkowo chory odczuwa ogólne osłabienie organizmu, odczucie rozbicia i ogólne złe samopoczucie. Szczególnie uciążliwe symptomy związane są z układem oddechowym. Pojawia się ból gardła, nieżyt nosa, suchy kaszel, a w niektórych przypadkach: nudności, wymioty oraz biegunka. Przebieg choroby różni się od ogólnego stanu pacjenta. Dotyczy to takich wyznaczników, jak tryb życia, sposób odżywiania się, palenie papierosów, a także współistniejących chorób. Proces chorobowy trwa najczęściej od 3 do 7 dni. Nie wolno bagatelizować grypy, gdyż w wyniku zaniedbania może dojść do poważnych powikłań. Przykładem są: grypowe zapalenie płuc i oskrzeli, bakteryjne zapalenie płuc, angina paciorkowcowa, zaostrzenie dotychczasowych chorób przewlekłych, zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych, poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego, zapalenie mięśnia sercowego itp.

Grypa nie taka straszna

W przypadku grypy stosuje się przede wszystkim leczenie farmakologiczne oparte na preparatach bazujących na chlorfenyraminie, czyli substancji przeciwhistaminowej łagodzącej objawy nieżytu nosa. W leku odpowiednio skojarzonym znajduje się również pseudoefedryna – substancja zwężająca naczynia krwionośne, zmniejszająca obrzęk błony śluzowej i zatok. Kolejnym czynnikiem aktywnym jest paracetamol działający przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo. Jednocześnie paracetamol łagodzi bóle głowy, gardła, a także inne dolegliwości towarzyszące grypie. Pomocny lekiem będzie również Alka–Seltzer, czyli tabletki musujące o działaniu przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Jednocześnie preparat łagodzi uciążliwe bóle stawów. Warto wiedzieć, że Alka – Seltzer charakteryzuje się szybkim oddziaływanie na ludzki organizm – zawarty w nim kwas acetylosalicylowy osiąga maksymalne stężenie w osoczu po 10 – 20 minutach.O preparacie Alka– Seltzer przeczytacie pod adresem: http://www.consumerhealth.bayer.com.pl/pl/bol/alka-seltzer/.

Leczenie grypy można wspomagać również ziołowymi preparatami, np. środkami bazującymi na jeżówce, które znacznie skracają utrzymywanie się niepożądanych objawów. Symptomy grypy złagodzimy również poprzez zastosowanie domowych sposobów. Pomocna będzie właściwa higiena otoczenia, przez którą rozumiemy regularne wietrzenie i nawilżanie pomieszczeń. Wskazane jest przyjmowanie dużych ilości płynów oraz stosowanie diety bogatej w zasoby witaminy C. Katar pomogą pokonać inhalacje.

Materiał Partnera

Vote it up
164
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!