Mój Ford Focus – dlaczego lepiej wybrać oryginalne części zamienne? (digest.com.pl)

Nie tylko nieszczęśliwy wypadek skłania nas do wymiany części samochodowych. Najczęściej jest to codzienna eksploatacja, która prowadzi do zużycia istotnych elementów wyposażenia pojazdu. Zwykle stajemy wtedy przed dylematem, czy zainwestować w części oryginalne, czy może postawić na ich zamienniki? Jaki wybór będzie najlepszy, jeśli chodzi o części do Forda Focusa?
 
W porządku, kupiłeś swojego upragnionego, nowego Forda Focusa. Skusiły cię rekomendacje specjalistów i opinie znalezione w sieci. Chciałeś dostać samochód wyposażony w mnogość nowinek technicznych, które pozwolą ci dołączyć do reszty nowoczesnych kierowców. Wjechałeś na parking lub do swojego garażu samochodem. Wychodzisz z pojazdu i patrzysz na swój nabytek ze świadomością, że w końcu będziesz się woził wygodną, dobrze zaprojektowaną maszyną, którą będzie w stanie docenić cała twoja rodzina. Dzieciom będzie wygodnie, a żona niejednokrotnie pożyczy Focusa na przejażdżkę z koleżankami. Masz przed sobą samochód wyposażony w systemy łączności, o których jeszcze kilkanaście lat temu czytałeś w książkach science fiction. Ten samochód z tobą współpracuje, stając się twoim partnerem podczas krótszych i dłuższych podróży. Wspiera cię w czasie codziennej drogi do pracy i kiedy jedziesz z rodziną na weekend poza miastem. Takie są nowoczesne samochody. Wciąż o krok od pamiętnego Kitta z serialu „Knight Rider”. 
 
A jednak, mimo całej tej technicznej ekstazy, masz świadomość, że póki co nie wymyślono jeszcze sprzętu, który nie ulegałby awariom. Tym bardziej, jeśli chodzi o produkty tak eksploatowane, jak samochody. Wiesz dobrze, że w końcu przyjdzie taki moment, kiedy będziesz musiał wymienić to i owo w Fordzie Focusie.  
 
Oryginał czy zamiennik?
 
Decyzja o wyborze zamienników zwykle wynika z pobudek ekonomicznych. Chcemy jak najtańszym kosztem nabyć podzespoły, które pozwolą naszemu autu funkcjonować jak przed awarią. W tej zrozumiałej pogoni za oszczędnością nie wolno nam jednak zapominać, że kupno kiepskiej jakości zamienników może przysporzyć nam jeszcze więcej kłopotów. Przede wszystkim samochód wyposażony w kiepskie części może stać się nieprzewidywalny, zaskakując nas kolejnymi, nagłymi awariami – często w najmniej odpowiednim momencie. Częste psucie się to z kolei większe wydatki, a więc mimo szczerych chęci, nie oszczędzisz. 
 
Bezpieczeństwo – absolutny priorytet
 
Idąc dalej, nieoczekiwane awarie to zmniejszone bezpieczeństwo jazdy. Samochód, który odmawia posłuszeństwa na ruchliwej szosie stanowi zagrożenie nie tylko dla jego pasażerów, ale również dla pozostałych uczestników ruchu. W przypadku części samochodowych cena zdecydowanie determinuje jakość. Sięgając po oryginalne, firmowe części do Forda Focusa, zyskujesz większa pewność, że samochód będzie bezawaryjny, ekonomiczny i bezpieczny.
 
Jednym z największych atutów oryginalnych produktów jest solidność ich wykonania. Zawsze produkowane są one zgodnie z obowiązującymi regulacjami dotyczącymi bezpieczeństwa. Nabywając sprzęt firmowy, mamy pewność, że został on odpowiednio przetestowany pod kątem wszelkich, nawet najbardziej nieoczekiwanych okoliczności. W przypadku zamienników nie możemy liczyć na taką gwarancję. 
 
A przecież wystarczy wyobrazić sobie jedną z najprostszych, a zarazem najbardziej tragicznych w skutkach sytuacji: podróżujemy autostradą, gdy ni z tego, ni z owego samochód jadący przed nami zatrzymuje się. Jeżeli w naszym pojeździe zamontowane są oryginalne tarcze i klocki hamulcowe, zaprojektowane i przetestowane specjalnie dla Focusa, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że wyjdziemy z tego bez szwanku. W przypadku tanich odpowiedników jest to rosyjska ruletka. Szkoda samochodu, szkoda zdrowia, szkoda życia. 
 
Marka, czyli jakość 
 
Ford to firma z ogromnym, ponad stuletnim doświadczeniem. Fakt, że marka tak długo utrzymuje się na rynku, nie jest przypadkiem – świadczy on przede wszystkim o potężnym zaufaniu ze strony użytkowników. Amerykanie zapracowali sobie na wierność kierowców przede wszystkim dzięki solidności swoich produktów oraz ich cenie. Już sto lat temu twórca firmy, Henry Ford powiedział, że jego ideą jest produkowanie samochodów, na które będzie mógł sobie pozwolić każdy pracownik jego fabryki. Mimo upływu stulecia nie zmieniło się wiele. Oprócz zaawansowania technologicznego samych pojazdów rzecz jasna. 
 
Poza wymienionymi korzyściami decyzja o sięgnięciu po oryginalne części to również gwarancja estetyki – firmowe podzespoły lepiej dopasowane są do designu pojazdu. Zapewniają one również oczekiwane przez nas osiągi, a także – co ma kolosalne znaczenie – są na gwarancji. 
 
Jakość i wartość
 
To, co sprawia, że jazda Focusem jest bezpieczniejsza, ma również wpływ na samą jej jakość. Samochód oraz części z pieczątką tej samej firmy są gwarancją ciągłości. Standardy panujące w fabrykach Forda są takie same, a więc zgodne ze wspólnymi normami. Oryginalne części zamienne Forda i części fabryczne produkowane są na podstawie tych samych specyfikacji, a więc nie istnieje ryzyko, że nie będą pasować do pojazdu. Dołączanie „ciała obcego”, czyni ten mechaniczny organizm nieidealnym, a w najgorszym wypadku zawodnym. Przekłada się to również na wartość pojazdu. W dniu jego sprzedaży, potencjalny nabywca na pewno będzie chciał zajrzeć pod maskę, by zobaczyć, co ciekawego się pod nią kryje. Jeżeli znajdzie tam zamienniki niewiadomego pochodzenia, sukces naszej transakcji może stanąć pod olbrzymim znakiem zapytania.  
 
Dowodem trwałości i bezawaryjności oryginalnych części Forda są testy przeprowadzone w Wielkiej Brytanii przez ośrodek badawczy MIRA (Motor Industry Research Association). Zgodnie z wynikiem badań, firmowe podzespoły wykazują nieporównywalnie większą odporność na niszczycielskie działanie korozji niż zestawiane z nimi zamienniki. Jednym z testowanych elementów był oryginalny błotnik Forda Focusa. Zespół badawczy poddał go 144-godzinnym testom, które miały na celu między innymi sprawdzenie jego korozyjności. Okazało się, że nawet długotrwałe, mordercze próby nie pozostawiły na firmowym sprzęcie ani śladu. Tymczasem testowany równocześnie zamiennik nosił wyraźne ślady korozji. Niedowiarków zapraszam na stronę, gdzie sprawdzić można wyniki testów: www.parts-testing-results.com.
 
Lepiej z gwarancją
 
Jak wspominałem wcześniej, jedynie sprzęt od oryginalnego producenta objęty jest odpowiednią gwarancją. Korzyść z niej taka, że zapewnia nam obsługę serwisową i pomoc w razie problemów ze sprzętem. Nikt nie zajmie się Focusem i jego podzespołami lepiej niż mechanicy z autoryzowanego ekspresu, którym zależy na dobrym imieniu swojej marki. I jeszcze jedno: chcąc wykonać perforację korozyjną w ramach gwarancji, musimy stosować firmowe części podczas wszystkich napraw. 
 
Oryginalne części zamienne do Forda Focusa, która dostępne są w autoryzowanych serwisach to między innymi zderzaki, filtry powietrza, tarcze i klocki hamulcowe oraz elementy wchodzące w skład układu wydechowego. Ta lista rzecz jasna mogłaby być dłuższa. Zainteresowanych poznaniem szczegółów, zachęcamy do przejrzenia strony producenta: https://www.ford.pl/serwis/obsluga-i-oferty-serwisowe/naprawy-samochodu/oryginalne-czesci.
 
Pieczątka oryginalności 
 
Trzydzieści lat kapitalizmu nauczyło nas, że odrobina podejrzliwości to nic złego. Przeciwnie, brak bezwzględnego zaufania do sprzedawcy wielokrotnie ratuje nas od wchodzenia w ryzykowne transakcje. Chcemy wiedzieć, czy nasz markowy sprzęt naprawdę jest markowy, a oryginalne części są tak oryginalne, jak czytamy na ich opisie. Jak zyskać taka pewność? Jeżeli chodzi o oryginalne części do Forda, sprawa jest banalnie prosta. Jeżeli część nie dotarła do nas w oryginalnym opakowaniu, szukajmy znaku towarowego Ford, FoMoCo (Ford Motor Company) lub Motorcraft. Chcąc mieć absolutną pewność, najlepiej odwiedzić Autoryzowanego Dealera Forda – tam nikt nas nie oszuka.
 
Części OEM
 
Oryginalne części zamienne w krajach anglojęzycznych określane są jako OEM (Original Equipment Manufacturer). Znajomość tej terminologii jest o tyle istotna, że świat stał się już naprawdę mały, a dzięki internetowi zakupów dokonujemy w różnych jego zakątkach. Jak już wiemy, zakup podzespołów dedykowanych specjalnie twojej marce i modelowi samochodu to najlepsze wyjście – nawet jeśli kosztowne. 
 
To znaczny komfort, mieć pewność, że twój samochód jest serwisowany z użyciem odpowiednich częściami. Jeżeli są to elementy firmowe, masz większą pewność, że będą one trwałe i wysokiej jakości, dzięki czemu Twój pojazd będzie ci służył dłużej.
 
Inwestując w pojazd, chcesz, aby działał bezawaryjnie i „dożył” swoich lat w dobrej kondycji. Tymczasem twoje obowiązki jako właściciela samochodu nie kończą się wcale na regularnych wymianach oleju i przeglądach w serwisie. Obejmują one również zakup części używanych do napraw i rutynowej konserwacji. Korzystając z oryginalnych elementów pochodzących wprost z fabryk Forda, zyskujesz pewność, że będą one w pełni współgrać z twoim Focusem. W konsekwencji twoje auto będzie miało większą szansę na optymalne funkcjonowanie przez długi, długi czas.
 
Materiał Partnera
Vote it up
171
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!