Ciepła zima? Ukąszenie kleszcza może Ci się przytrafić nawet teraz!

Mówi się, kleszcze zapadają w zimowy sen. Częściowo jest to prawda. Kleszcze nie żerują bowiem, gdy temperatury są niskie. Gdy dodatnia temperatura utrzymuje się przez kilka dni, kleszcze zakopane w ściółce i ukryte pod korą - przerywają swój zimowy sen. Powoduje to, że stają się aktywne. A co za tym idzie, szukają potencjalnego żywiciela.   
 
Głodne kleszcze atakują jeszcze częściej. Wybór pada na zwierzęta leśne, domowe czworonogi oraz ludzi, spacerujących wśród terenów zielonych.
 
Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd kleszcz wie o tym, że nadszedł koniec zimy? 
 
No właśnie. Sęk w tym, że kleszcz nie wie - natomiast reaguje na zmiany temperatury. Niestety borelioza to choroba, którą możemy zarazić się nawet teraz kiedy za oknem jeszcze trwa zima. Każde, nawet kilkudniowe ocieplenie powoduje wybudzenie się kleszczy. Przekonanie, że borelioza to choroba sezonu wiosenno-letniego powoduje, że każdego roku przybywa chorych.
 
Jest zima, więc zagrożenia nie ma….
 
Przez fakt, że raczej mało osób spodziewa się w zimie ukąszenia kleszcza nie zachowujemy należytej ostrożności. Nie sprawdzamy ubrać ani ciała w poszukiwaniu kleszcza. Również samo bezbolesne ukąszenie kleszcza powoduje, że żyjemy w błogiej nieświadomości. 
 
Nie pomyl boreliozy z grypą!
 
Sam ślad po ukąszeniu, o ile nie wystąpi rumień wędrujący - nie specjalnie zwróci naszą uwagę. Również objawy boreliozy na wczesnym etapie rozwoju infekcji mogą być mylące. Dreszcze, gorączka czy bóle mięśniowo-stawowe można łatwo pomylić z objawami przeziębienia czy grypy. W sezonie zimowym infekcje wirusowe są bardzo częste, stąd duża możliwość pomyłki.
 
Wróciłeś ze spaceru z kleszczem? Sprawdź co zrobić jeśli zauważyłeś ukąszenie kleszcza.
 
Po pierwsze ostrożnie wyjmij kleszcza. Pamiętaj, nie smaruj go niczym, nie okręcaj. Wyrwij jednym zdecydowanym ruchem i obserwuj miejsce ukąszenia. 
 
Ostatnio dużo mówi się o badaniu kleszcza. Jednak jest to badanie wysoce mało wiarygodne. Dlaczego? Ponieważ nawet jeśli kleszcz, który Cię ukąsił był zainfekowany boreliozą - nie jest to jednoznaczne z tym, że Cię zaraził. Ryzyko transmisji boreliozy (czyli przeniknięcia krętków Borrelia z kleszcza do naszego organizmu) wynosi zaledwie 2%. Oznacza to, że na 100 dodatnich wyników z kleszcza tylko 2 pacjentów ma ryzyko choroby. Dużo bardziej wiarygodne są testy serologiczne, czyli badanie własnej krwi.
 
Zamiast badać kleszcza, zrób test na boreliozę z krwi!
 
Jeżeli okaże się, że znalazłeś się w tej grupie osób, które miały mniej szczęścia i kleszcz zaraził Cię boreliozą - w Twojej krwi zaczynają pojawiać się przeciwciała. Są to cząsteczki produkowane przez Twój układ odpornościowy. Mają one na celu walkę z boreliozą, ale dzięki nim jesteśmy również w stanie wykryć infekcję wykonując test na boreliozę z krwi.
 
Nie wykonuj badań od razu po ukąszeniu kleszcza! 
 
Organizm potrzebuje trochę czasu, aby wytworzyć przeciwciała. W pierwszej kolejności pojawiają się przeciwciała IgM, które są charakterystyczne dla początkowej fazy infekcji. Odczekaj co najmniej 2 tygodnie aby mieć pewność, że w organizm miał wystarczająco dużo czasu na produkcje przeciwciał. Jeżeli masz infekcję, w krwi pojawią się przeciwciała a test na boreliozę będzie pozytywny.
 
Usunąłem kleszcza, jak i gdzie wykonać badanie na boreliozę?
 
Udaj się do laboratorium na badanie lub po test na boreliozę do Apteki. W obu przypadkach w krwi bada się właśnie przeciwciała IgM, świadczące o wczesnym zakażeniu. Test na boreliozę z apteki wykonasz sam. Za pomocą precyzyjnego nakłuwacza pobierzesz krew z palca i po kilku minutach otrzymasz wynik. Jeżeli wynik testu będzie pozytywny, wymaga to pilnej konsultacji z lekarzem, który zleci badania potwierdzające oraz zdecyduje o ewentualnym leczeniu. Borelioza IgM (wczesny etap infekcji) jest najłatwiejsza do wyleczenia. Im dłużej trwa zakażenie, tym szansa na wyleczenie jest mniejsza. 
 
Zima to nie tylko czas, gdy natura zasypia. Jak widać, nawet zimą jesteśmy narażeni na atak kleszczy. Jeżeli masz niepokojące objawy boreliozy, przypominające grypę lub zauważyłeś ukąszenie wykonaj test na boreliozę. 
 
Materiał Partnera
Vote it up
160
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!