Chroń swoje dane finansowe

 Instytucje finansowe czasem wymieniają się informacjami o Twojej sytuacji finansowej
 

Choć zgodnie z prawem bank ma obowiązek poinformować klienta o takich praktykach, czyni to nierzadko w postaci niezrozumiałych zapisów drobnym drukiem. Sprawdzaj treść podpisywanych przez siebie umów – zwykle na końcu jest zapis o przetwarzaniu i udostępnianiu danych, na który niekoniecznie musisz się zgadzać. 

Zawsze kiedy bierzesz w banku kredyt, otrzymujesz kartę kredytową lub otwierasz linię kredytu odnawialnego w koncie, informacje te trafiają do Biura Informacji Kredytowej i są przetwarzane aż do momentu wygaśnięcia Twojego zobowiązania (na dalsze przetwarzanie możesz nie wyrazić zgody), chyba że ze spłatą kredytu były kłopoty. Warto wiedzieć, że BIK gromadzi nawet informacje o tym, kiedy, z ilu i z jakich banków były wysyłane zapytania o Ciebie. Każdy ma możliwość sprawdzenia własnej historii kredytowej.

Pobierz z Biura Obsługi Klienta BIK Raport o sobie (wniosek możesz wypełnić przez internet, www.bik.pl). O poprawienie ewentualnych nieścisłości musisz prosić nie BIK, a bank, który umieścił w bazie konkretną informację. 

Vote it up
836
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!