Chroń swój samochód

Oto kilka porad, które pomogą Ci lepiej dbać o auto
 

Regulator pasa barkowego jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla starszych dzieci, które wyrosły już z fotelików. Odciąga on pas barkowy od głowy i pleców i biegnie w poprzek klatki piersiowej. Regulator przesuwa się po pasie barkowym, umożliwiając lepsze i bardziej komfortowe dopasowanie.

Zabezpieczone przed dziećmi zamknięcie drzwi jest już standardem w większości nowych modeli samochodów z tylnymi drzwiami i minivanów z drzwiami przesuwanymi. Wystarczy zatrzasnąć drzwi, aby automatycznie zamknęły się tak, że nie można otworzyć ich od środka.

Jeśli to możliwe, zastąp światło wsteczne w swoim samochodzie bardziej jaskrawą lampą halogenową wyposażoną w układ alarmowy, wydający przerywane dźwięki, kiedy samochód porusza się do tyłu.

Blokada na kierownicy chroni samochód, bo uniemożliwia obrót kierownicą. Rozciągnij blokadę na długość pasującą do średnicy twojej kierownicy i zablokuj kluczem dostarczonym przez producenta. Zakładaj ją pod kierownicą – tak jak to pokazano na fotografii – z zamkiem skierowanym w stronę przedniej szyby.

Zamykany na kluczyk wlew paliwa uniemożliwia ściągnięcie paliwa ze zbiornika lub jego zanieczyszczenie. W samochodach z centralnym zamkiem zamykana jest jedynie klapka osłonowa korka.

Jedną ze standardowych śrub mocujących koło wymień na śrubę z nietypowym łbem. Będzie chronić przed demontażem koła przez osobę nieuprawnioną. Abyś ty mógł odkręcić koło, musisz mieć zawsze adapter specjalnego kształtu, nasuwany na łeb tej śruby.

Foteliki samochodowe
Przed zainstalowaniem dziecięcego fotelika w samochodzie szczegółowo zapoznaj się z instrukcją. Jeżeli kupiłeś fotelik używany i nie masz do niego instrukcji, zadzwoń do producenta. Dziecięcy fotelik bezpieczeństwa musi mieć mocny pas, którym będzie przypinany do śruby kotwiczącej w samochodzie. Dziecko do 12. roku życia nie może podróżować na przednim siedzeniu.

Nigdy z przodu
Do dzieci i dziecięcych fotelików należą tylne siedzenia samochodu. Tego wymaga ich bezpieczeństwo i ochrona przed wypadkiem. Dziecięce foteliki powinny być zwrócone przodem w kierunku tyłu samochodu. Kiedy dziecko podrasta, albo odwróć fotelik, albo kup nowy. Typ fotelika będzie zależał od wysokości i wagi dziecka. Sprawdź wszystkie szczegóły w instrukcji jeszcze przed zakupem.

Uwaga na poduszki
W wielu samochodach są nadal poduszki powietrzne, które napełniają się powietrzem z wielką siłą. Jeżeli siedzisz na przednim fotelu dla pasażera, maksymalnie odsuń fotel do tyłu (na długość pasów bezpieczeństwa) i mocno odchyl jego oparcie do tyłu, a zmniejszysz ryzyko odniesienia kontuzji.

Vote it up
926
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!