Cholesterol: czynnik zawału

Cholesterol jest woskowatą substancją powstającą z tłuszczu, który zjadasz. Służy jako budulec ścian komórkowych, hormonów i kwasów żółciowych ułatwiających trawienie
 

Tłuszcz centralny (wokół brzucha), dieta z dużą ilością nasyconych kwasów tłuszczowych i brak aktywności ruchowej pobudzają wątrobę do wytwarzania coraz większej ilości LDL. Dieta uboga w jednonienasycone kwasy tłuszczowe i życie bez wystarczającej aktywności fizycznej – podobnie jak palenie i cukrzyca – powoduje redukcję poziomu dobrego cholesterolu HDL.


Nowe zalecenia
Obecne badania dowodzą, że prawidłowy poziom LDL powinien być niższy, a prawidłowy poziom HDL wyższy, niż myślano wcześniej – szczególnie u kobiet przed menopauzą, które mają naturalnie wysoki HDL.

Zapomnij o teorii zapchanych tętnic
Śmiercionośna blaszka miażdżycowa nie narasta na ścianie tętnicy, lecz rozwija się wewnątrz. LDL rozpoczyna ten proces od przyssania się do wnętrza naczynia krwionośnego. Niebezpieczny jest zwłaszcza typ cholesterolu LDL o małych, gęstych cząsteczkach, które łatwo penetrują ściany tętnicy.

Nie przeocz trójglicerydów
Poziom tego tłuszczu we krwi sprawdza się w badaniu profilu lipidowego (lipidogram), w którym mierzy się wszystkie tłuszcze krwi. Z wysokim poziomem trójglicerydów wiąże się podwyższone ryzyko zawału serca, szczególnie u kobiet.


Wykrywanie
Poziom cholesterolu we krwi wykazują badania analityczne. Standardowe badanie mierzy cholesterol całkowity, łącznie LDL i HDL. Wynik podaje się w milimolach na litr krwi (mmol/l) lub w miligramach na decylitr (mg/dl). Aby otrzymać wynik w mg/dl należy pomnożyć wynik w mmol/l przez 386,7 (masa 1 milimola cholesterolu) i podzielić przez 10

Leki
Statyny to leki obniżające poziom cholesterolu. Ich zużycie może wzrosnąć o około 20–30 proc. rocznie, ponieważ naukowcy proponują przepisywanie tych efektywnych leków większej liczbie pacjentów. Następnym celem są lepsze leki podnoszące poziom HDL. Aby wspomóc wytwarzanie HDL, niektórzy lekarze przepisują niacynę i fibraty.

Vote it up
880
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!