Całujcie mnie wszyscy w odbiornik

Nova Scena Teatru Muzycznego ROMA

Premierowy spektakl Jerzego Satanowskiego – scenariusz i reżyseria – nawiązuje do formuły popularnego „Tuwima dla dorosłych” (Nova Scena, 2011). Znajdujemy się w studio Polskiego Radia i to zza radiowego mikrofonu śledzimy kolejne upływające dekady powojennej Polski. Od siermiężnego PRL po dostatnią współczesność.

Tym razem autorów wykorzystanych w przedstawieniu tekstów jest wielu i same ich nazwiska są już niejako drogowskazami kolejnych epok: Mrożek, Konwicki, Pilch, Masłowska. Kabaret „Salon Niezależnych”. Piosenki Osieckiej i Młynarskiego, Waligórskiego i Przybory, Kleyfa, Rosiewicza i grupy Wały Jagiellońskie.

Reżyser spektaklu ukazuje naszą współczesną historię w satyrycznym wypaczeniu, ale nie dajmy się zwieść złudzeniu – ta historia tak często wypaczała się sama, że do jej opisu niepotrzebny był satyryk, wystarczał „obiektywny” radiowy komentarz. Inny niezastąpiony komentarz do historii to piosenki, śpiewane przez hufce pracy, popularnych ulubieńców PRL, czy niepokornych artystów kabaretu.

Jerzy Satanowski zdecydował się na powierzenie wszystkich ról tym samym aktorom, których znamy z „Tuwima dla dorosłych”. Są to Joanna Lewandowska-Zbudniewek, Magdalena Piotrowska, Anna Sroka, Jacek Bończyk, Arkadiusz Brykalski oraz – niezapomniany w roli Juliana Tuwima – Jan Janga Tomaszewski.

Aktorom towarzyszy zespół muzyczny pod kierownictwem Jacka Kity (fortepian), w składzie: Krzysztof Łochowicz (gitara), Wiesław Wysocki/Sebastian Stanny (saksofon), Sebastian Wypych (bas) i Jakub Szydło (perkusja).

Premiera: 4 października 2013 r.

Vote it up
726
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!