Czym smarować bliznę po cesarce, żeby skutecznie ją usunąć

Obecnie lekarze tak wykonują cesarskie cięcie, że blizna po nim jest niewielka i prawie niewidoczna w okolicy bikini. Jednak my, kobiety, przywiązujemy wagę do detali i nawet najmniejszy defekt naszego ciała, może sprawić, że będziemy czuły się mniej atrakcyjnie. Bliznę po cesarce na szczęście da się zmniejszyć, a nawet prawie całkowicie usunąć, stosując regularnie odpowiednie preparaty.
 
Jak powstaje i zmienia się blizna?
 
Kiedy głębsze warstwy skóry – skóra właściwa i tkanka podskórna – zostają uszkodzone (na skutek nacięcia, skaleczenia czy oparzenia) następuje naturalny proces odnowy i bliznowacenie. Skóra zaczyna się odbudowywać i tworzy nowe tkanki na ranie. Przez pierwsze 3-4 tygodnie po cesarskim cięciu rana jest jeszcze bardzo delikatna i może łatwo ulec przerwaniu. Dopiero po ok. 6 tygodniach blizna odzyskuje ok. 50% swojej wytrzymałości. Przerwany fragment skóry nigdy nie odzyska swojej pełnej sprężystości i wytrzymałości, jednak po ok. 12 tygodniach nacięcie będzie już całkowicie zagojone.
 
Blizna na skórze to końcowy etap gojenia się rany. Powstaje na skutek wzmożonej produkcji włókien kolagenu (podstawowego budulca skóry i tkanek blizny) trwającej przez pierwsze 4 do 6 tygodni po operacji. W tym czasie wygląd blizny się zmienia. Początkowo zszyte miejsce mocno się zaczerwienia, staje się też opuchnięte i delikatnie twardsze od pozostałych fragmentów skóry. Z czasem blizna blednie (następuje to po kilku miesiącach), żeby po ok. roku uzyskać swój ostateczny wygląd.
 
Większość blizn goi się bez żadnych nieprawidłowych procesów bliznowacenia (powstawania keloidów czy blizn hipertroficznych). Po cesarskim cięciu pozostaje najczęściej jedynie mało widoczne nacięcie. Jeśli jednak jest to dla nas estetyczny problem, potrzebujemy odpowiednich preparatów, które pomogą nam usunąć niechcianą pamiątkę.
 
Czym smarować bliznę po cesarce?
 
Od lat przeprowadza się badania sprawdzające, jakie preparaty działają najskuteczniej na zmniejszenie blizn (nigdy nie daje się w 100% usunąć blizny). Obecnie za najlepszą i najwygodniejszą metodę leczenia ran pooperacyjnych, w tym blizny po cesarce, uznaje się stosowanie żeli i plastrów na bazie silikonu.
 
Silikony, a dokładniej polisiloksany jako substancje charakteryzujące się dużą trwałością i odpornością na zużycie wykorzystuje się do produkcji wielu wyrobów medycznych, implantów czy opatrunków. Silikony wchodzą również w skład różnych preparatów farmaceutycznych.
 
Już od lat 80. XX wieku w leczeniu blizn stosuje się żele oraz plastry silikonowe. Preparaty żelowe są przezroczyste, bezzapachowe i szybko się wchłaniają. Po nałożeniu na skórę tworzą niewidoczną warstwę ochronną, która zwiększa zawartość wody w warstwie rogowej oraz powstrzymuje przed utratą wody ze skóry na skutek parowania.
 
Preparaty silikonowe są dobrze tolerowane przez skórę, wygładzają ją i zmiękczają. Nałożony na bliznę żel tworzy niezmywalny film, który działa jak opatrunek. Regularne stosowanie żeli na bazie silikonu, takich jak np. Bliznasil http://bliznasil.pl/bliznasil-informacje.html pozwala uzyskać wymierne efekty. Blizna po cesarskim cięciu wygładza się, traci zaczerwienienie i przestaje swędzieć.
 
Jak pielęgnować bliznę po cesarce?
Zdjęcie szwów z rany to dopiero początek leczenia blizny, choć niektórym wydaje się, że to już ostatni etap gojenia się rany po operacji. W trakcie zmieniania się struktury blizny (a trwa to zazwyczaj ok. 12 miesięcy), musimy o nią prawidłowo zadbać. Nie tylko po to, żeby pozbyć się defektu estetycznego, ale również zmniejszyć ryzyko powstania przerostów czy keloidów. Na etapie gojenia się rany, czyli po zdjęciu szwów, musimy ją odkażać i dbać o to, żeby nie doprowadzić do jej nadkażenia, tj. wniknięcia w nią drobnoustrojów. Przez pierwsze tygodnie warto też powstrzymywać się od nadmiernego wysiłku, żeby rana jak najmniej się naprężała i rozciągała.
 
Po zagojeniu rany dbajmy o to, żeby nie powstała blizna przerostowa, czyli wypukła. Po 3-4 tygodniach od zabiegu, kiedy blizna przestaje być opuchnięta i bardzo zaczerwieniona, zacznijmy stosować preparaty na blizny na bazie silikonu. Mogą być to żele wcierane kilka razy w ciągu dnia lub specjalne plastry silikonowe. Terapię żelami powinno się stosować ok. 2-3 miesięcy, nawet jeśli efekty widać już wcześniej.
 
Każda blizna powstaje na skutek procesów naprawczych zachodzących w organizmie. Dzięki wzmożonej produkcji kolagenu tworzy się nowy, choć nie zawsze dobrze wyglądający fragment skóry. Jeśli jednak zastosujemy odpowiednie preparaty i będziemy stosować je regularnie, sprawimy, że blizna po cesarce stanie się prawie niewidoczna.
 
Materiał Partnera
 
Źródła:
Vote it up
298
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!