Błędy, które popełniają kierowcy - w efekcie płacą więcej za OC

Jak kupić tanie OC? Przede wszystkim trzeba się wystrzegać popularnych błędów. Zobacz, co takiego robią kierowcy, że przepłacają za ubezpieczenie samochodu.
 
Jeżdżą nieostrożnie i nieprzepisowo
 
Kierowcy popełniają liczne błędy na drodze, które zmniejszają ich szanse na tanie OC. Podejmują złe decyzje strategiczne – jeżdżą w złych warunkach pogodowych, wsiadają za kierownicę po spożyciu alkoholu lub leków, a także nieprzespanej nocy. O wypadek nietrudno. Do tego dochodzą błędy wynikające z nieprawidłowych manewrów na drodze, zbyt szybkiej jazdy oraz poruszania się pojazdami w złym stanie technicznym. Niektórzy kierowcy nie mają również odpowiednich umiejętności do prowadzenia wybranych pojazdów, co również zwiększa ryzyko wypadku.
 
Nie porównują ofert
 
Kupując OC za pośrednictwem agenta, warto kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Możliwe, że zaproponuje oferty firm, które dają mu największe prowizje. Trzeba być czujnym i upewnić się, że tanie OC jest naprawdę tanie. Najrozsądniejszym krokiem będzie po prostu porównanie ofert wielu ubezpieczycieli.
 
Wnioski z porównania OC różnych firm mogą być zaskakujące. Tanie OC jest możliwe, o ile dobrze się trafi i wybierze odpowiedniego ubezpieczyciela. Warto brać pod uwagę zarówno ceny polis, jak i opinie o poszczególnych firmach. Szukając OC przez Internet, można trafić na ciekawe czasowe promocje, które mają na celu zachęcać klientów do szybszego podjęcia decyzji.
 
Nie korzystają z nowoczesnych narzędzi
 
Internet to źródło wiedzy i narzędzi do wyszukiwania taniego OC. Warto z niego korzystać, bo pozwala zdobyć najświeższe informacje dot. rynku ubezpieczeń. Wystarczy kilka kliknięć, by dowiedzieć się, które firmy oferują najlepsze warunki.
 
Nie szukają promocji, a to dobry sposób na tanie OC
 
Czasami może się wydawać, że promocje to zwykłe wabiki na klientów. Bywa i tak, ale warto chociaż sprawdzać oferty promocyjne – nic się nie traci. W ten sposób nie ucieknie szansa na tanie OC. Promocje na OC nie wiążą się z mniejszym zakresem ochrony czy wyłączeniami, bo tego zabrania prawo. Zakres ochrony w każdej polisie OC jest podobny.
 
Nie obliczają kosztów przed zakupem samochodu
 
Całkowity koszt samochodu to nie tylko cena zakupu, ale również koszty paliwa, napraw i ubezpieczenia. Rocznik, model, rodzaj paliwa – to wszystko wpływa na wysokość składki OC. Warto o tym pomyśleć jeszcze przed zakupem. W zależności od pojazdu i firmy ubezpieczeniowej koszt OC samochodu może się różnić o setki złotych rocznie dla tego samego kierowcy. W poradniku https://klaro.pl/najtansze-oc/ znajdziesz informację na temat danych technicznych auta, które mają wpływ na cenę OC.
 
Nie płacą składek na czas
 
Brak opłacenia składki OC w ustalonym terminie może skutkować natychmiastowym wypowiedzeniem umowy. To szybka droga, by narazić się na utratę zniżek i przywilejów, a także zapłacić karę za brak ciągłości polisy – nawet kilka tysięcy złotych.
 
Nie informują ubezpieczycieli o zmianach
 
Zmiana przeznaczenia pojazdu, np. z prywatnego na służbowe może skutkować przykrymi konsekwencjami. Najbardziej bolesną będzie brak wypłaty odszkodowania, ponieważ ubezpieczyciel będzie się zasłaniał tym, że nie odpowiada za wszystkie szkody (np. kiedy była związana z przewozem osób za opłatą). Ubezpieczyciela powinno się również powiadomić o zmianie miejsca zamieszkania, a także istotnej zmianie wartości pojazdu.
 
Oszukują przy zawieraniu umów
 
Zatajenie informacji szybko wyjdzie na jaw, gdy dojedzie do wypadku. Szkoda miała miejsce w Warszawie, a na umowie OC widnieje adres jakiejś wsi? Ubezpieczycielowi może zapalić się lampka ostrzegawcza i będzie chciał dociec, gdzie pracujesz i w jakim mieście najczęściej poruszasz się samochodem. Składka pewnie nie wzrośnie, ale za to ubezpieczyciel może nie wziąć odpowiedzialności za wyrządzone szkody. W końcu cena polisy była obliczana na postawie zupełnie innych danych.
 
Pożyczają samochody
 
Teoretycznie nie ma niczego złego w pożyczeniu samochodu dorosłemu dziecku czy znajomemu. Ale im mniej zaufana osoba będzie miała dostęp do samochodu, tym większe ryzyko zdarzenia wyłączonego z zakresu ochrony. To wprawdzie nie wypłynie na wysokość OC już opłaconego, ale może się wiązać z brakiem wypłaty odszkodowania, a także wyższą składką w następnym roku.
 
Materiał Partnera

 

Vote it up
56
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!