Bakterie jelitowe przyczyną chorób autoimmunologicznych?

Zespół badaczy z Harvard Medical School i New York University ogłosił, że prawdopodobną przyczyną reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) jest gatunek bakterii jelitowych z rodzaju Clostridium
 

 Z badań na myszach wynika, że łańcuch zjawisk prowadzących do powstania RZS inicjują bakterie zwane SFB (Segmented  Filamentous Bacteria). Wprowadzone do organizmu zdrowych zwierząt po kilku dniach sprawiały, że organizm myszy produkował więcej jednego z podtypów limfocytów T, które układ odpornościowy zaczynał traktować jak wroga. A zatem wytwarzał przeciwko niemu przeciwciała jak przeciw innym intruzom, których w taki sposób zwalcza – alergeny, wirusy, bakterie czy pierwotniaki chorobotwórce. To SFB, zdaniem naukowców rozpoczyna się łańcuch reakcji immunologicznych, które prowadzą do reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS).

SFB są blisko spokrewnione z bakteriami z rodzaju Clostridium  powszechnie występującymi w przewodzie pokarmowym ludzi i zwierząt a także w narządach rodnych kobiet. Odkrycie prawdopobnej przyczyny RZS przybliża wynalezienie leku na tę nieuleczalną dotychczas chorobę i inne choroby autoimmunologiczne: cukrzycę typu i czy stwardnienie rozsiane (SM).
Niektórzy przypuszczają (np. C. Orian Truss, Shirley S. Lorenzani, John Parks Trowbridge) też, że skutkiem uogólnionego zakażenia organizmu występującym u wielu osób w przewodzie pokarmowym drożdżakiem Candida Albicans może być właśnie RZS,  SM, miastenia a nawet schozofrenia.

Vote it up
791
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!