Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP?

Dzięki przeprowadzeniu badania CRP można sprawdzić, czy w organizmie pacjenta nie doszło do stanu zapalnego, który mógłby zostać wywołany przez drobnoustroje. Jest to jednak zaledwie jedna z wielu sytuacji, w których powinno się je przeprowadzić.
 
Z naszego poradnika dowiesz się, w jakich sytuacjach należy zapisać się na badanie CRP oraz jak przebiega.
 
Czym jest badanie CRP
 
Badanie CRP najszybciej wykonasz w prywatnej klinice, do której możesz zapisać się bez potrzeby wychodzenia z domu. Kody tego badania to 61 (oferta) oraz l81 (kod ICD). Badanie zaliczane jest do kategorii badań podstawowych i biochemicznych, infekcji oraz markerów odczynów zapalnych i chorób reumatologicznych. Jest to bardzo popularne i jednocześnie skuteczne badanie, które pozwala zdiagnozować oraz monitorować wiele różnych chorób i dolegliwości. Specjaliści zalecają je między innymi w następujących sytuacjach:
 
leczenie stanów zapalnych,
podejrzenie uszkodzenia tkanek wynikające z infekcji bakteryjnych,
choroby reumatyczne,
podejrzenie występowania nowotworu,
przebycie zawału serca.
 
Jeżeli zastanawiasz się nad przeprowadzeniem badania, skontaktuj się z pracownikiem kliniki. Udzieli ci rzetelnych odpowiedzi na wszystkie pytania, a w razie potrzeby zaproponuje takie badania, które będą najlepsze w twojej sytuacji.
 
Kiedy wykonuje się badanie CRP?
 
Ponieważ widoczny wzrost stężenia CRP widoczny jest już po około 4 do 8 godzin od wystąpienia przyczyny, można je stosować w stanach ostrych. Stanowi wówczas zastępstwo dla badania OB. Ciekawostkę stanowi fakt, że poziom stężenia białka CRP uzależniony jest od wielu różnych czynników. Są to między innymi aktywność fizyczna, aktualna pora roku, wiek badanego, a nawet rasa. Przed wykonaniem badań należy skonsultować ze specjalistą możliwość odstawienia niesteroidowych leków przeciwzapalnych, gdyż mogą wpłynąć na prawidłowość odczytów. Podobne sytuacje zaobserwowano u osób, które regularnie suplementują magnez. W ich przypadku wyniki mogą wskazywać zaniżone stężenie CRP. 
 
Jak wygląda badanie CRP?
 
Samo badanie nie jest skomplikowane, a dodatkowo można je wykonać za niewielkie pieniądze. W celu oznaczenia białka CRP potrzebna jest krew żylna, którą pobiera się ze zgięcia łokciowego. Warto pamiętać, aby przed wizytą nie jeść żadnych posiłków, gdyż według zaleceń specjalistów pacjenci powinni być na czczo. Oprócz tego nie ma żadnych dodatkowych wskazań związanych z przygotowaniem do badania. Dowiedz się więcej o badaniu CRP na stronie kliniki. Przy okazji będziesz mógł wyszukać pobliską placówkę oraz zapisać się na najbliższy wolny termin.
 
Interpretacja wyniku badania CRP - norma CRP
 
Na wynik badania mogą wpłynąć różne czynniki, z których najważniejszymi są lipemia oraz czynnik reumatoidalny. W przypadku wystąpienia istotnych odchyleń od normy może się okazać, że w organizmie wystąpiło zakażenie wirusowe lub bakteryjne. Najpopularniejsze przyczyny podwyższonego stężenia to między innymi stany zapalne miejscowe, choroby reumatyczne, oparzenia, choroba Crohna oraz ostre zespoły wieńcowe. Należy mieć na uwadze, że podwyższone stężenie może oznaczać również nowotwór. Z tego też powodu po przeprowadzeniu badania warto skorzystać z fachowej porady lekarskiej. Specjalista zapozna się z wynikami i udzieli wszystkich niezbędnych informacji, a w razie potrzeby zleci przeprowadzenie dodatkowych badań. Jeżeli natomiast chcesz na początek samemu wykonać te podstawowe, to powiązane z badaniem CRP są trzy badania: OB, pełna morfologia krwi oraz prokalcytonina. Każde laboratorium może stosować inne normy białek, co trzeba mieć na uwadze przy analizowaniu wyników. Koniecznie więc zapoznaj się najpierw z zalecanymi wartościami, aby uniknąć nieprawidłowego odczytania otrzymanych wyników. Zazwyczaj zakłada się, że u osoby zdrowej wartości nie powinny przekraczać 10 mg/l. Jeżeli natomiast okazało się, że białko CRP przekracza 10 mg/l, to z dużym prawdopodobieństwem można założyć wystąpienie stanu zapalnego w organizmie.
 
CRP w ocenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych
 
Ze względu na fakt, iż podstawowe stężenie białka C-reaktywnego (w skrócie określanego CRP) to niezależny czynnik ryzyka występowania chorób sercowo-naczyniowych, stanowi ono niezastąpiony wybór podczas przeprowadzania diagnostyki. CRP uznaje się za idealny wskaźnik uszkodzeń mięśnia sercowego wynikających z niedokrwienia, gdyż w takim przypadku dochodzi do wzrostu jego poziomu w surowicy i osoczu.
 
W przypadku jakichkowiek wątpliwości związanych z badaniami lub wynikami zawsze powinieneś skontaktować się z pracownikiem kliniki lub lekarzem. Tylko doświadczony specjalista będzie mógł ci udzielić rzetelnej porady lekarskiej, a stosowanie się do niej może przełożyć się na poprawę stanu zdrowia. Unikaj również wykonywania badań w klinikach, które nie cieszą się zaufaniem wśród pacjentów. Szkoda tracić czas i przepłacać za takie usługi, skoro wspomniana sieć placówek zapewni ci najwyższą jakość obsługi i atrakcyjne ceny.
 
Materiał Partnera
Vote it up
68
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!