Aranżujemy taras – trzy najciekawsze trendy tego sezonu

Beton w nieoczywistych kombinacjach, meble z technorattanu i zacieranie się granic między krajobrazem zewnętrznym a wnętrzem domu – tak w skrócie przedstawiają się najciekawsze trendy w aranżacji tarasów na najbliższy sezon.
 

Według prognoz przedsiębiorstwa Trex, przygotowanych we współpracy z ekspertami w dziedzinie designu, trend, w którym balkon, taras czy patio stają się swoistym przedłużeniem właściwej powierzchni mieszkalnej, w tym roku nabierze siły. Koniec ze stereotypowym podejściem do tarasu – nie jest to już miejsce na plastikowe meble ogrodowe i wieczorny grill. Taras staje się częścią naszej sfery odpoczynku. Wyposażamy go w wygodne sofy, hamaki, leżanki, odpowiednie oświetlenie, dodajemy mocne akcenty roślinne. Staramy się być jak najbliżej natury. Zmęczeni przesiadywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach, biznesowymi spotkaniami i zgiełkiem ulic to właśnie tu, z jednej strony wśród zieleni, na świeżym powietrzu, z drugiej – niemal jak w przytulnym pokoju, szukać będziemy wytchnienia. Zanim się to jednak nastąpi, musimy nasz taras odpowiednio urządzić.

Grunt to solidna podstawa

Tak jak przy budowie domu w pierwszej kolejności dbamy o mocny fundament, tak decydując się na urządzenie tarasu, przede wszystkim powinniśmy postanowić, czym najlepiej go wyłożyć. Posadzki na tarasach każdego dnia narażone są na zmianę temperatury, wilgotność powietrza, działanie promieni słonecznych, opady deszczu, śniegu lub mróz. Specjaliści radzą, by wybierając materiał, zwracać uwagę na konkretne parametry: klasę ścieralności (najlepiej IV lub V), nasiąkliwość (poniżej 3%), twardość (5 lub 6 stopni w skali Mohsa), odporność na mróz i antypoślizgowość (oznaczenie na opakowaniu powinno wynosić przynajmniej R10). Z obserwacji ekspertów z branży wynika, że bardzo popularne są płytki ceramiczne, gresowe i klinkierowe – wybór wśród nich jest ogromny. Żeby pozostać bliżej natury, możemy zdecydować się na podest drewniany. Jeśli jednak chcemy podążać z duchem czasu, warto rozejrzeć się za czymś nietypowym. Na rynku dostępne są imitujące drewno płyty posadzkowe na taras, np. OBI ma je w swojej ofercie. Wykonane z betonu, przypominające wyschnięte deski z wyraźnymi słojami, płytki te idealnie wpiszą się w dwa najważniejsze trendy tego sezonu.

Betonowa nie tylko posadzka

Beton fantastycznie komponuje się z innymi materiałami – drewnem, coraz popularniejszym filcem, metalem czy szkłem. Jest przy tym wytrzymały, odporny na zmieniające się warunki atmosferyczne i łatwo utrzymać go w czystości, nie dziwi więc fakt, że chętnie wybieramy go jako budulec balkonów i tarasów. Tu jednak zastosowanie betonu się nie kończy. Często wykorzystywany w architekturze nowoczesnej, beton staje się wdzięcznym materiałem do tworzenia nie tylko stylowych donic, ale i mebli tarasowych. Te ostatnie bardzo dobrze sprawdzą się zarówno w aranżacjach surowych, minimalistycznych, zestawione z odrobiną zieleni, jak również jako jeden z elementów większej kompozycji. Nietypowych kształtów stolik, ławka czy nawet leżanka stworzą efektowne zestawy z miękkimi pufami, drewnem, konstrukcjami metalowymi. Można wręcz odważyć się na połączenie surowości betonu z bielą i prostotą stylu skandynawskiego, który bezsprzecznie pozostaje jednym z najchętniej wykorzystywanych, gdy chodzi o aranżację domowej przestrzeni.

Technorattan nadal na czasie

Zdaniem ekspertów utrzymującym się trendem na rynku mebli ogrodowych pozostaje elegancki w wyglądzie technorattan. Rattan naturalny od wieków wykorzystywany jest do tworzenia mebli. Jest ekologiczny, odporny na uszkodzenia mechaniczne, a wykonane z niego meble są lekkie i łatwo je utrzymać w czystości. Materiał ten ma jednak pewną istotną wadę – wystawiony na działanie warunków atmosferycznych szybko traci swój piękny wygląd. Z tego względu stworzono technorattan – budulec równie ekologiczny, jednak bardziej wytrzymały – odporny na wilgoć i działanie promieni słonecznych. Jego dodatkową zaletą jest to, że nie zawiera w sobie żadnych substancji toksycznych, dzięki czemu jest bezpieczny dla dzieci. Specjaliści od wystroju wnętrz podpowiadają, że w tym sezonie modne są nie tylko biele, ale i odcienie szarości, które w łatwy sposób można przełamać, zestawiając je z drobnymi zielonymi krzewami czy innymi roślinami w stylowych donicach. Przyglądając się modelom mebli, warto zwrócić uwagę na narożniki i meble modułowe, które sprawdzą się u osób lubiących eksperymentować z rozmieszczeniem przedmiotów w przestrzeni.
Oczywiście trendy nie są wyznacznikiem tego, jak ma wyglądać nasz taras, chociaż dobrze z nich czerpać. Nasz umysł nie lubi rutyny, a zmysły potrzebują od czasu do czasu nowych bodźców. Zmieniając wystrój tarasu lub aranżując go zupełnie od podstaw, pamiętajmy o najważniejszym – spędzimy tu znaczną część wiosenno-letnich dni. Warto postarać się, by kojarzył nam się z wygodą i odpoczynkiem.

Materiał Partnera

Vote it up
385
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!