Potrzebujesz aparatu ortodontycznego?

Stosowane obecnie aparaty ortodontyczne niewiele mają wspólnego z nieestetycznymi drutami, utrudniającymi jedzenie czy rozmowę. Współczesne aparaty mogą być niemal niewidoczne, dlatego coraz więcej osób dorosłych decyduje się na korekcję zgryzu. Spośród dostępnych modeli nadal największą popularnością cieszą się tradycyjne, metalowe aparaty, ale stopniowo są one wypierane przez modele kosmetyczne, których na pierwszy rzut oka w ogóle nie widać. Decyzję o tym, jaki aparat wybrać, powinien podjąć ortodonta, uwzględniając rodzaj wady oraz oczekiwania i potrzeby pacjenta.
 
Kiedy warto wybrać aparat kosmetyczny?
 
Aparaty kosmetyczne są tak samo skuteczne, jak metalowe, ale w przeciwieństwie do nich są praktycznie niewidoczne na zębach. Poleca się je zwłaszcza osobom, którym zależy na perfekcyjnym wyglądzie, np. mającym codzienny kontakt z klientami. Wówczas świetnym rozwiązaniem są właśnie modele kosmetyczne, np. porcelanowe, mające białe zamki. Oprócz nich ortodonci w tourmedica.pl polecają też aparaty z szafirowymi, przezroczystymi zamkami, które są niemal niewidoczne, a do tego nie powodują powstawania przebarwień na zębach. Ciekawym rozwiązaniem są modele lingwalne, których zamki mocowane są z tyłu zębów, od strony języka, dzięki czemu pozostają niewidoczne i efektywnie korygują wady zgryzu.
 
Alergia – to nie problem!
 
Jeszcze do niedawna osoby mające uczulenie na nikiel nie mogły korzystać z aparatów ortodontycznych. Obecnie alergia na ten metal nie jest przeciwwskazaniem do leczenia, ponieważ na rynku istnieją aparaty antyalergiczne. Mogą być wykonane z tytanu lub ze specjalnych rodzajów stali, którą powleka się poliuretanem lub złotem.
 
Rozwiązanie dla zapracowanych
 
Noszenie aparatu wiąże się z koniecznością wizyt w gabinecie ortodontycznym, podczas których wymieniane są ligatury, czyli gumki. Osobom, które nie mają czasu na częste kontrole, polecane są modele samoligaturujące, które nie posiadają gumek. W takich aparatach łuk jest połączony z zamkiem specjalnymi klapkami. Jest to rozwiązanie, które może być stosowane u osób w każdym wieku (zobacz również Aparaty ortodontyczne dla dorosłych – jak wybrać ten właściwy?).
 
Materiał Partnera
Vote it up
70
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!