AKCJA - CIĘCIE - Czyli słów kilka o pielęgnacji żywopłotu

Tradycja tworzenia ogrodzeń z drzew i krzewów sięga czasów biblijnych, jednak żywopłoty przeżywały swój renesans głównie w XVIII i XIX wieku, tworząc ozdobę wielu dworów, pałaców i parków. Ogrodnicy zajmujący się strzyżeniem roślin niejednokrotnie byli prawdziwymi mistrzami-artystami w swoim fachu. Żywopłoty cieszą się niemalejącą popularnością również dzisiaj, jednak przeciętnemu właścicielowi takiego ogrodzenia brakuje czasu, a czasami specjalnych umiejętności, by utrzymać rośliny w pożądanym stanie i kształcie. Zatrudnienie wykwalifikowanego ogrodnika jest zaś znacznym obciążeniem domowego budżetu, na które nie każdy może sobie pozwolić. Warto zatem zadbać o zaopatrzenie się w sprzęt niezbędny do nadawania określonej formy żywopłotowi.
 
Producenci akcesoriów ogrodniczych proponują niezliczoną ilość narzędzi i urządzeń mających za zadanie usprawnienie prac w ogrodzie i zapewnienie mu niepowtarzalnego wyglądu. Dotyczy to także sprzętu służącego do pielęgnacji żywopłotu. Nie warto jednak przesadzać z wyposażeniem. Przeciętnemu ogrodnikowi-amatorowi pragnącemu ogrodzić swoje podwórko żywym parkanem wystarczy bowiem zaledwie kilka przedmiotów. Bez wątpienia powinny znaleźć się wśród nich: rękawice ogrodowe, grabki, łopatka, konewka i oczywiście nożyce do żywopłotu. Istnieje wiele wariantów tych ostatnich, dlatego warto wybrać model odpowiadający naszym potrzebom i wymaganiom. Przyjrzyjmy się zatem propozycjom producentów nożyc do żywopłotu.
 
Sekatory ogrodowe
 
Sekator to jedno z podstawowych narzędzi ogrodniczych służące do przycinania gałęzi o różnej grubości. Producenci sprzętu do pielęgnacji roślin proponują sekatory w wersji jednoręcznej oraz dwuręcznej. Drugi wariant jest wyposażony w długie rękojeści, dlatego lepiej sprawdza się w pielęgnacji większych roślin. Ponadto wyróżnia się sekatory nożycowe przeznaczone do cięcia gałęzi i pędów o niewielkiej grubości oraz sekatory kowadełkowe, za pomocą których reguluje się kształt i wysokość drzew lub krzewów o kilkucentymetrowej średnicy. Pierwsze ze wspomnianych narzędzi są polecane do pielęgnacji róż oraz przycinania tzw. wilków (młode pędy wyrastające z grubszych gałęzi drzewa pionowo w górę) oraz zrazów (szlachetny element szczepu, część rośliny posiadająca cechy korzystne z punktu widzenia człowieka). Wybór sekatora warto więc uzależnić od roślin, które tworzą pielęgnowany przez nas żywopłot.
 
Ręczne nożyce do żywopłotu
 
Ręczne nożyce do żywopłotu są większe od sekatorów i w przeciwieństwie do nich posiadają długie, proste (a nie krótkie i hakowate) ostrza. Również rękojeść narzędzia jest znacznie dłuższa niż w przypadku wcześniej opisanych produktów. Ręczne nożyce sprawdzają się w przycinaniu pojedynczych, grubszych gałęzi. Będą przydatne także w procesie nadawania formy żywopłotowi, ponieważ ich ergonomiczna budowa zapewnia gładkie i efektywne cięcie roślin.
 
Elektryczne/akumulatorowe nożyce do żywopłotu
 
Wybór elektrycznych lub akumulatorowych nożyc do żywopłotu zapewnia zdecydowanie większą wygodę pracy w ogrodzie. Takie narzędzia gwarantują bowiem komfortowe i bezpiecznie przycinanie wysokich żywopłotów bez użycia drabiny, ponieważ zazwyczaj są wyposażone w kilkumetrowy teleskop. Elektryczne i akumulatorowe nożyce sprawdzą się w pielęgnacji każdego żywopłotu.
 
Spalinowe nożyce do żywopłotu
 
Spalinowe nożyce do żywopłotu marki Husqvarna doskonale nadają się do pielęgnacji obszernych żywopłotów. Będą najodpowiedniejsze podczas pracy w parkach lub w czasie dbania, np. o zieleń miejską. Brak przewodów zapewnia mobilność sprzętu, a duża rezerwa mocy sprawdza się w przycinaniu nawet szerokich i zdrewniałych żywopłotów.
 
Bogata oferta nożyc do żywopłotu i niejednokrotnie wysoka cena tych narzędzi sprawiają, że powinniśmy dokładnie zastanowić się, jaki rodzaj sprzętu najlepiej sprawdzi się w naszym ogrodzie. Warto zainwestować w akcesoria, które będą służyć nam przez lata i pozwolą nam na jak najmniejsze nakłady pracy w ogrodzie przy jednoczesnym zapewnieniu sobie pożądanego kształtu żywopłotu. Zaoszczędzony na pielęgnacji roślin czas lepiej przeznaczyć na delektowanie się efektami naszych zmagań.
 
Materiał Partnera
Vote it up
292
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!