Plafony - oświetlenie idealne do pokojów dziecięcych

W pokojach dziecięcych oświetlenie spełnia bardzo ważną rolę. Pozwala swobodnie korzystać z przestrzeni wyznaczonej z myślą o zabawach z rówieśnikami. Daje miejsce na odpoczynek – za dnia i nocą, a także wyznacza sferę do nauki, gdzie łatwiej się skoncentrować i skupić na rozwiązywaniu zadań domowych. Oświetlenie jest również dekoracją. Ze względu na tak wiele ról, które ma spełniać, nie może zabraknąć jeszcze jednego, niezwykle ważnego aspektu – zachowania bezpieczeństwa. W czym przeważają plafony, akurat na tym tle?
 
Bezpieczne oświetlenie
 
Tradycyjne żyrandole, jak i wszelkiego rodzaju lampy wiszące, nie są zbyt bezpiecznym rozwiązaniem do pokojów dziecięcych. Żywiołowe dziecko, ale i nastolatek, którego wszędzie jest pełno, mogą łatwo zawadzić głową o oświetlenie zwisające z sufitu. Nietrudno o uszkodzenie samej lampy, jak i uszczerbek na zdrowiu. Ponadto różne modele lamp wiszących, nie zawsze oferują taki poziom oświetlenia i kierunek padania światła, by zachować komfort użytkowania pokoju. Co za tym idzie, to również kwestia bezpieczeństwa, ale tym razem dla młodego wzroku.
 
Bardzo dobrym rozwiązaniem, i to pod każdym względem, są plafony. Płaskie lampy to uniwersalna alternatywa dla innego rodzaju konstrukcji oświetleniowych. Różnorodne pod względem detali, finalnych kształtów, o czym można się przekonać przeglądając ofertę, jaką posiada sklep z lampami Azzardo.com.pl. Istnieje zatem spora szansa, że tego typu oświetlenie wpisze się w potrzebę komfortowych i bezpiecznych pokojów dziecięcych czy młodzieżowych, ale i gusta dorastających ludzi.
 
Ryzyko zawadzenia o płaską lampę, jej stłuczenia i uszkodzenia ciała, jest zminimalizowane w dużym stopniu. Tego typu oświetlenie zapewnia również równomiernie padające światło, rozproszone i miękkie. Idealne do wymagających pokojów dzieci i młodzieży.
 
Nie tylko jako oświetlenie centralne
 
Plafony mogą z powodzeniem spełniać funkcje oświetlenia centralnego. Umieszczone pośrodku sufitu, jeśli pokój ma kształt prostokąta lub kwadratu i łatwo o zachowanie symetrii. W większej ich liczbie, w równomiernych odstępach, jeśli kształt jest niecodzienny lub metraż wymaga umiejscawiania lamp, niekoniecznie w tych samych odległościach.
 
Plafon to także okazja, by zastąpić nim kinkiet! Zajmie o wiele mniej miejsca na ścianie, będzie łatwiejszy do utrzymania w czystości, a wybierając półprzezroczystą bądź matową, szklaną oprawę, zapewni światło idealne do wieczornego czytania przed snem, bez efektu rozbudzania.
 
Dekoracja dopełniająca aranżacji
 
Na koniec warto wspomnieć o dekoracjach, które w pokojach najmłodszych i dorastających, są równie ważne, co aranżacje w przestrzeniach „dorosłych”. Dostępność plafonów okrągłych, kwadratowych, przypominających pojedyncze punkty zamontowane na płaskiej podstawie, z wykorzystaniem szkła bądź błyszczącego lub matowego metalu, daje duże pole do popisu względem wystroju wnętrza. Oświetlenie takie staje się dekoracją samą w sobie, co ma największe znaczenie w pomieszczeniach niewielkich metrażem.
 
Funkcjonalne, bezpieczne i estetyczne oświetlenie w pokojach dziecięcych? Plafon!
 
Materiał Partnera
Vote it up
64
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!