AZS u dzieci - jak leczyć?

Atopowe Zapalenie Skóry u niemowląt i małych dzieci w przeważającej większości przypadków jest efektem silnej reakcji alergicznej. Leczenie najczęściej prowadzi się dwojako – łagodząc objawy i starając się wyeliminować źródło alergii.
 
U małych dzieci bardzo często dochodzi do alergii na tle pokarmowym. Jednak zdiagnozowanie tej dolegliwości ze względu na różne objawy nie jest łatwe. Alergia pokarmowa może objawiać się zarówno reakcją skórną, jak i dolegliwościami żołądkowo jelitowymi. Jeśli objawy są długotrwałe, może pojawić się także gorączka. Bardzo rzadko alergia łączona jest z gorączką, dlatego tak trudno o prawidłową diagnozę u małych dzieci. Jak opiekować się dzieckiem, które ma gorączkę, jeśli nie znamy jej przyczyn? Niezależnie od wszystkiego można podać leki przeciwgorączkowe. Trzeba też dbać o to, by dziecko miało co pić.
 
Ustalenie winowajcy reakcji alergicznej nie jest łatwe, wymaga wnikliwego obserwowania dziecka, notowania wszystkiego, co go dotyczy. Nie tylko tego, co je, ale także, w czym jest myte, jakich proszków użyto do prania ubranek, jaka jest pora roku (ważne ze względu na alergie wziewne), czy dziecko ma kontakt ze zwierzętami, kurzem, dymem papierosowym. Warto także zrobić szczegółowy rachunek sumienia i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dziecko nie jest narażone na długotrwały stres.
 
Atopowe Zapalenie Skóry objawia się swędzeniem, suchością skóry, wysypką, a w następnej kolejności ropnymi krostkami. Jeśli dziecku uda się je rozdrapać, pojawią się otwarte rany, a stąd już tylko krok do bakteryjnego zakażenia skóry. W takim wypadku niezbędne będzie podanie antybiotyków.
 
Łagodzenie skutków AZS polega na natłuszczaniu skóry odpowiednimi kremami. Do kąpieli warto stosować odpowiedni dla chorych dzieci emolient natłuszczający. Kosmetyki dla dzieci chorujących na AZS powinny mieć pH 5,5.
 
W przypadku niemowląt sprawdzają się sposoby domowe na leczenie AZS, kąpanie dziecka w krochmalu lub siemieniu lnianym. Niestety równie często stosuje się kit pszczeli, co akurat jest dużym błędem. Nie można także stosować żadnych preparatów na bazie spirytusu, gdyż nadmiernie wysuszają i tak suchą skórę. Trzeba też pamiętać, że dla dzieci cierpiących na AZS nie nadają się ubranka z naturalnej bawełny. Chociaż przepuszczają powietrze, są miękkie i polecane dla niemowląt, w przypadku AZS lepiej kupić dziecku ubranka z naturalnego jedwabiu. Dobrze, jeśli znajdzie się w nim dodatek antybakteryjny.
 
Więcej o pielęgnacji dzieci z Atopowym Zapaleniem Skóry można przeczytać na portalu www.zdrowemaluchy.pl
 
Materiał Partnera
Vote it up
123
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!