5 powodów, by ćwiczyć

Na myśl o ćwiczeniach fizycznych przechodzą Cię ciarki? Przełam się. Ostatnie badania dowodzą, że nawet niewielki wysiłek fizyczny przynosi moc korzyści absolutnie wszystkim. Oto 5 powodów do ćwiczeń, które mogą Cię zaskoczyć
 

Przełam się. Ostatnie badania dowodzą, że nawet niewielki wysiłek fizyczny przynosi moc korzyści absolutnie wszystkim. Oto 5 powodów do ćwiczeń, które mogą Cię zaskoczyć

1. Ratunek dla chorych serc

Choroby sercowo - naczyniowe zabijają ponad 170 tysięcy Polaków rocznie. Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia twierdzą, że „istnieje realna możliwość zapobiegania aż 80% przypadkom choroby niedokrwiennej serca (...) poprzez zmiany w stylu życiu, przede wszystkim zaś zmiany sposobu żywienia i większą aktywność fizyczną". Ćwiczyć, zdaniem kardiologów, powinni wszyscy (choć z różną intensywnością) chorzy na serce.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania ćwiczeń fizycznych są jedynie stany bezpośredniego zagrożenia życia oraz niestabilny przebieg chorób układu krążenia – twierdzi prof. dr. hab. n. med. Ryszard Piotrowicz  z Instytutu Kardiologii w Aninie, dodając jednocześnie, że ruch jest lekiem XXI wieku.

Jak wynika z doświadczeń Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, nawet osobom po kilku (!) zawałach czy operacjach serca ogromnie pomagają treningi Nordic Walking prowadzone pod okiem specjalistów. Andrzej Lejczak . fizjoterapeuta  prowadzący grupę chorych opisuje, że na początku niektórzy z nich mieli problem nawet z przejściem odcinka o długości 300-metrów. „Po miesiącu pacjenci podczas ćwiczeń pokonywali 2 km" – powiedział Andrzej Lejcza dziennikarzom. Wyniki badań pacjentów były doskonałe.

2. Regulacja ciśnienia krwi

Wydawałoby się, że zmęczenie fizyczne skutkuje skokami ciśnienia. Nie bój się tego, specjaliści przekonują, że jest odwrotnie, szczegónie u osób mających tzw ciśnienie graniczne, czyli na granicy właściwego (120/80 mmHg). Dowiedziono, że regularna aktywność fizyczna pozwala obniżyć ciśnienie tętnicze o 4-9 mm Hg. (Dla porównania – jeśli osoba z nadwagą schudnie 10 kg ciśnienie skurczowe spadnie u niej o 5-20 mm Hg, jeśli wyłączy z diety sól – ograniczy ją do 4,35-6 g/dobę – ciśnienie spadnie zapewne o 2-8 mm Hg). To działa także u usó, które mają genetyczne predyspozycje do nadciśnienia.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że ćwiczenia wzmacniają serce i naczynia krwionośne a więc czynią je bardzej odpornymi na skutki nadciśnienia. Dodatkowo ruch reguluje ili na wzrost cholesterolu HDL (tzw. „dobry cholesterol”), redukcję zawartości w osoczu małych gęstych LDL (tzw. „zły cholesterol”),

3. Zapobieganie cukrzycy typu II

Z badań wynika, że u osób bardzo aktywnych ryzyko powstania cukrzycy zredukowane jest o 33–50%. Dzięki aktywności ruchowej poprawia się u człówieka tzw. tolerancja glukozy oraz wzrasta wrażliwość tkanek na insulinę. Mechanizm tego zjawiska badacze tłumaczą tym, że ćwiczenia fizyczne aktywują enzym AMPK(to główny enzym odpowiedzialny za utrzymanie równowagi energetycznej), który pomaga komórkom pobierać glukozę z krwi i przekształcać ją w energię. Tym samym spada poziom glukozy we krwi.

Oczywiście nie u każdego chorego działa to w taki sam sposób. Niektóre badania wykazały (zwraca na to uwagę np. o dr n. med. Jan Szewieczek ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach), że  nawet pojedyncze ćwiczenie fizyczne może prowadzićdo przejściowego (trwającego nawet do 48 h) zwiększenia insulinowrażliwości. Dlatego ćwiczenia (w każdym zresztą przypadku!) należy podejmować po zasięgnięciu opinii lekarza.

4. Poprawa pamięci

Ćwiczenia fizyczne poprawiają ukrwienie mózgu, ale nie tylko. Jak wykazały badania przeprowadzone na University of Illinois w mózgu osób, które ćwiczą wzrasta ilość neuronówi ich połączeń (tzw. istoty białej) w tych obszarach mózgu, które odpowiedzialne są za funkcje wykonawcze i planowanie. Dzięki tym mechanizmom  polepsza się pamięć, koncentracja oraz zdolność anlizowania otrzymanych informacji. Badacze Uniwersytetu Illinois uważają, że po pół roku uprawiania energicznego marszu (3 razy w tygodniu po 40 minut) odczuwa się wyraźną pamięci i zdolności rozumowania.

To i inne ekserymenty sprawiły, że ćwiczenia fizyczne stosowane są w zapobieganiu i terapii np. choroby Alzheimera. Jednak intesywny ruch (minumum 60 minut dziennie) zalecany jest też uczniom, których wyniki w nauce wyraźnie poprawiają się wtedy, kiedy uprawiają jakiś sport lub po prostu często ćwiczą.

Zdaniem badających ten problem praktyków odpowiednio dobrane ćwiczenia kinezjologiczne i zabawy ruchowe, których celem jest uruchomienie (pobudzenie) albo przywrócenie „obwodów” skojarzeniowych pomagają złagodzić stres, zwiększyć koncentrację i poprawić koordynację, a tym samym sprawić, że nie tylko nauka staje się łatwiejsza, ale również poprawiają się osiągnięcia motoryczne, sportowe. (M. Ciekot, M. Bronikowski, I. Laudańska-Krzemińska Uczenie się przez ruch)

5. Korzyści dla puszystych

Nawet nie takie, że się chudnie, ale przede wszystkim polegające na tym, że grubasowi łatwiej się żyje. Wystarczyła godzina ćwiczeń tygodniowo, by biorące udział w eksperymencie osoby z 45-kilogramową nadwagą poczuły, że życie jest lżejsze – łatwiej wiążą sznurówki i wstają z krzesła. To działa, nawet jeśli waga nie spada, mówią naukowcy z Duke University, autorzy badania. Mężczyźni zauważyli także poprawę w życiu zawodowym i erotycznym.

Mało tego. Regularne ćwiczenia u pań z nadwagą lub otyłością o 21 proc. obniżają groźbę nowotworu błony śluzowej macicy, wynika z badań American Cancer Society. Nie trzeba się katować, wystarczy spacer w umiarkowanym tempie 15–30 minut dziennie lub podobne dawki ćwiczeń takich jak jazda na rowerze albo aerobik. Nie wolno jednak niedosypiać! Naukowcy z amerykańskiego National Cancer Institute radzą „Jeśli stale ćwiczysz, śpij co najmniej 7 godzin”. Dowiedli oni, że regularna aktywność fizyczna może obniżać ryzyko raka u kobiet, ale tylko tych, które się wysypiają.

Vote it up
2149
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!