29 sposobów na oszczędzanie energii

Jeśli chcesz żyć „eko“ lub po prostu zaoszczędzić trochę pieniędzy na rachunkach, sprawdź nasze porady.
 

W domu zimą
1) Przykręć termostat. W chłodniejszych pokojach jest przyjemniej, niż myślisz.
2) Odsuń meble od kaloryferów, w oknach zawieś krótkie zasłony lub załóż rolety. Za kaloryferem wstaw ekran z folii aluminiowej, by ściana nie pochłaniała ciepła. 
3) Ustaw optymalną temperaturę ciepłej wody. Chłodniejsza naraża na szwank Twoje zdrowie, cieplejsza to marnotrawstwo.
4) Izoluj wnęki i poddasze, by dom był przytulny. Na podłogach rozkładaj dywaniki.
5) Za pomocą kadzidełka  sprawdź szczelność drzwi i okien. Szparki potrafią nieźle wychłodzić cały dom.
6) W pustych pokojach wyłącz światła. Wyłącz z kontaktu urządzenia w stanie oczekiwania.

W domu latem
7) Wiele osób, które zimą ogrzewały dom do 22°C, latem ustawia klimatyzatory na chłodzenie do 18°C. Logiki w tym nie ma.
8) Wentylatory sufitowe są tańsze niż klimatyzacja. Zimą można je ustawić tak, by puszczały w obieg ciepłe powietrze. Przysłonięcie zewnętrznych ścian drzewami, krzewami czy winoroślą oszczędza klimatyzację, podobnie jak jasne kolory odbijające światło słoneczne.
9) Używaj kuchenki mikrofalowej lub ogrodowego grilla zamiast piekarnika, a w domu będzie chłodniej.
10) W upalne dni otwórz znajdujące się niżej okna na stronę nawietrzną, a górne okna na stronę zawietrzną – stworzy to efekt komina, który wysysa z domu ciepłe powietrze.

Kuchnia
11) Gotuj tylko tyle wody, ile potrzebujesz, nie zapełniaj czajnika.
12) Połóż pokrywki na garnki, jedzenie szybciej się ugotuje.
13) Wyłącz piekarnik 14 minut przed wyjęciem potrawy. Przez ten czas będzie wciąż piekł, ale już bez pobierania energii.
14) Zetrzyj kurz ze spiral z tyłu lodówki. Ustaw  temperaturę chłodzenia na 4-7°C. Obniżenie temperatury o 2°C oznacza zwiększenie poboru energii o ponad 10%.  
15) Sięgnij po szybkowar.Jak sama nazwa wskazuje, jest dużo szybszy przy przygotowywaniu potraw, więc używając go, można zaoszczędzić.
16) Dopasuj wielkość garnka do palnika kuchenki. Średnica garnka musi być większa o minimum 1 cm od średnicy palnika, żeby ciepło się nie marnowało.

Pranie
17) Zrezygnuj z prania wstępnego. Do lekko zabrudzonych ubrań jest całkowicie zbędne. Nie zapominaj o funkcji 1/2 wody przy małym praniu. 
18) Czyść filtr w suszarce.  Zapchany filtr zużywa 1/3  energii więcej.
19) Zmniejsz temperaturę prania do 30°C i pierz przy maksymalnym załadunku bębna.

Samochód
20) Rezygnuj z jazdy autem, kiedy tylko możesz. Jeśli już musisz z niego skorzystać, wiedz, że krótkie jazdy najbardziej zużywają energię i zanieczyszczają środowisko. 1/4 wszystkich wypraw autem dotyczy tras krótszych niż 3 km, więc chodzenie pieszo czy jazda na rowerze są realną alternatywą. Unikaj godzin szczytu.
21) Jedź ostrożnie i powoli, jak gdyby auto nie miało hamulców. Nie próbuj wygrać z sygnalizacją świetlną. Nie włączaj silnika, zanim nie będziesz gotowy ruszyć. Kiedy zatrzymujesz się na dłużej niż 2 minuty, wyłącz silnik. Kiedy ruszasz, zmień bieg przy niskich obrotach.
22) Upewnij się, że ciśnienie w oponach jest prawidłowe – oszczędza to energię i zużycie, a także jest bardziej bezpieczne. Pamiętaj, by usunąć z dachu samochodu bagażnik, kiedy go nie używasz.
24) Mały samochód na olej napędowy zużywa mniej energii niż hybryda taka jak toyota prius. Autogaz zwykle zmniejsza koszty paliwa o ponad 40 procent. Przy włączonej klimatyzacji zużycie paliwa jest dużo większe niż jazda bez niej.

Biuro
25) Pod koniec dnia pracy wyłącz wszystkie urządzenia elektroniczne w firmie (nie wystarczy zostawić ich w stanie czuwania). Firma, w której jest 100 komputerów, mogłaby zaoszczędzić w ten sposób około 6 300 euro rocznie. Używając samego wyłącznika urządzenia, wciąż czerpiesz energię – wyłącz je z gniazdka.
26) Laptop zużywa około 85 procent energii mniej niż komputer stacjonarny. Ekran ciekłokrystaliczny potrzebuje około 1/3  mocy mniej niż kineskop. Kiedy kupujesz nowe urządzenie, przestudiuj etykiety, szukaj informacji o zużyciu energii.
27) Korzystaj z dokumentów w formie cyfrowej a nie papierowej. Kiedy już drukujesz, rób to na obu stronach kartki papieru. Okazuje się, że marnujemy więcej papieru niż czegokolwiek innego.
28) Używaj własnego kubka na kawę zamiast jednorazowych plastików. Pamiętaj też, że postawienie ziół i roślin doniczkowych na biurku oraz wokół niego tworzy miły mikroklimat i polepsza jakość powietrza w biurze.
29) Nieprawda, że lepiej jest zostawiać zapaloną świetlówkę, bo włączanie jej pochłania dużo energii. Wyłącz światło, jeśli opuszczasz pomieszczenie choćby na kilka minut. W przypadku większości współczesnych energooszczędnych świetlówek opłacalny przedział czasu między wyłączeniem a włączeniem wynosi jedną minutę. A poza tym nigdy się nie ma pewności, na jak długo tak naprawdę wychodzimy. Lepiej więc wyłączyć.

Vote it up
790
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!