13 rzeczy, których w kwiaciarni nie usłyszysz

Jak rozpoznać świeże róże? Przyjrzyj się dokładnie szypułce, a zobaczysz, ile płatków zostało usuniętych. Im więcej, tym róże starsze.

Tulipany nie przestają rosnąć nawet po ścięciu i włożeniu do wazonu.

Jest kilka trików, by wydłużyć świeżość kwiatów. Przycinanie łodyg pod wodą nie dopuszcza powietrza do naczynek rośliny.

Zanurzenie we wrzątku przyciętych końcówek roślin puszczających sok mleczny zapobiega krzepnięciu soku i tym samym ułatwia roślinie pobieranie wody.

Pamiętaj o podstawowych zasadach: czyszczeniu łodyg z dolnych liści, by nie gniły w wodzie; zmienianiu wody przynajmniej co drugi dzień; nieupychaniu kwiatów ciasno w wazonie; niestawianiu ich w przegrzanych pomieszczeniach z niską wilgotnością.

Aby kwiaty lepiej pobierały wodę, powinno się ciąć łodygi tuż nad węzłem i skośnie – tak, by powierzchnia cięcia była jak największa oraz nie dotykała dna wazonu.

Co zamiast konserwantów? Spróbuj tego: 1/4 napoju 7Up, 3/4 wody i 2–3 krople wybielacza.

Kiedy zmieniasz wodę, nie zapomnij umyć porządnie wazonu, inaczej bakterie natychmiast znów znajdą się w czystej wodzie.

Małe owady krążące nad bukietem odstraszy leciutkie spryskanie kwiatów rozcieńczonym płynem do mycia naczyń.

Narcyzy nie lubią towarzystwa w wazonie – wydzielają substancję, która zatyka innym roślinom naczynia do pobierania wody.

Owoce to wróg. Emitują gaz etylenowy i nawet jeśli stoją kilka metrów od kwiatów, to je zabijają.

Tak, świeże kwiaty w oknie, pięknie wyglądają, ale też szybko zwiędną wystawione bezpośrednio na działanie słońca.

Z Twoim nosem wszystko w porządku. Wiele kwiatów dziś nie pachnie tak intensywnie jak kiedyś, bo hodowcy skupiają się teraz na odmianach o dłuższych łodygach i trwalszych.

To nie my wybieraliśmy daty różnych świąt. Gdyby to od nas zależało, walentynki byłyby latem, kiedy jest sezon na róże.

Vote it up
778
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!