10 ciekawostek o słowackich Koszycach

Słowacja od lat cieszy się dużym zainteresowaniem polskich turystów, a jednym z miast, bez wątpienia wartych zobaczenia, są Koszyce. Oto 10 ciekawostek o tym mieście, które powinny zainteresować potencjalnych odwiedzających.
 
1. Koszyce to trzecie co do wielkości miasto na Słowacji
 
Liczy sobie niespełna 244 km kwadratowe powierzchni. Co ciekawe, jeżeli wziąć pod uwagę liczbę ludności, Koszyce plasują się na pozycji drugiej, z liczbą ok. 240 tysięcy mieszkańców. Powyższe liczby powodują, że Koszyce są największym miastem wschodniej Słowacji.
 
2. Koszyce nazywane są „żelaznym sercem Słowacji”
 
Taki przydomek otrzymały w związku z funkcjonującą w tym mieście, największą na Słowacji, hutą żelaza. Wybudowana w latach 1959-1965 nosiła nazwę Východoslovenské železiarne, lecz po zmianach właścicielskich w 2000 roku nosi obecnie nazwę U. S. Steel Košice.
 
3. Koszyce nosiły miano Europejskiej Stolicy Kultury
 
A dokładnie w 2013 roku, wraz z francuską Marsylią. Miasto jest bardzo aktywne kulturalnie.
 
4. Koszyce przez wiele stuleci funkcjonowało jako miasto węgierskie
 
Do królestwa Węgier włączone zostało w XI wieku. Prawa miejskie Koszyce otrzymały w 1249 roku, w roku 1347 natomiast, Koszyce zostały podniesione do rangi wolnego miasta królewskiego i jako pierwsze miasto w Europie otrzymały swój herb.
 
5. Koszyce są miastem partnerskim 3 polskich miast
 
Koszyce podejmują współpracę z trzema polskimi miastami partnerskimi. Te miasta to Katowice, Krosno oraz Rzeszów.
 
6. W 1891 powstała w Koszycach linia tramwaju konnego
 
Obecnie w Koszycach funkcjonuje 15 linii tramwajowych, część z nich spełnia ważną funkcję w połączeniu Koszyc z kombinatem metalurgicznym USS.
 
7. Z Koszycami wiążą się postacie tzw. Męczenników koszyckich
 
Melchior Grodziecki, Stefan Pongracz i Marek Križ zamordowani zostali w trakcie wojny trzydziestoletniej. W 1619 roku po zdobyciu Koszyc przez Jerzego I Rakoczego, przebywających na zamku duchownych stracono z powodu nawiązywania kontaktów z katolicką Polską oraz zwalczania protestantyzmu. Križ został zamordowany pierwszy, natomiast Grodzieckiego i Pongracza, będących jezuitami, torturowano, próbując wymusić na nich wyrzeczenie się wiary. Gdy tortury zakończyły się niepowodzeniem, głowy ich odrąbano toporem. Kanonizowani zostali przez papieża Jana Pawła II w lipcu 1995 roku.
 
8. W Koszycach nadano polskiej szlachcie tzw. Przywilej koszycki
 
17 września 1374 roku król Ludwik Węgierski nadał polskiej szlachcie przywilej, w zamian za uznanie praw do korony polskiej jednej z córek króla oraz innych jego dzieci, w razie jej bezpotomnej śmierci. Przywilej był ważnym czynnikiem w procesie umacniania pozycji szlachty względem władzy królewskiej. Odnosił się on głównie do kwestii fiskalnych, nakładał również obowiązek wykupienia z niewoli szlachcica i sołtysa stających do wypraw wojennych.
 
9. Najważniejszym zabytkiem w Koszycach jest Katedra św. Elżbiety
 
Budynek został wzniesiony w latach 1378-1508. Katedra jest największą świątynią katolicką na Słowacji. W tamtejszej krypcie pochowane zostały szczątki Franciszka II Rakoczego.
 
10. Koszyce to miasto uniwersyteckie
 
W mieście funkcjonuje wiele uczelni wyższych, m.in.:
  • Uniwersytet Pavla Jozefa Šafárika,
  • Uniwersytet Techniczny,
  • Uniwersytet Medycyny Weterynaryjnej,
  • oraz wydziały Bratysławskiej Akademii Rolniczej, Nitrzańskiej Akademii Rolniczej czy Ružomberskiego Uniwersytetu Katolickiego. 
Studia na Słowacji stają się dużą szansą dla zagranicznych studentów. Popularność ośrodka akademickiego wzrasta m.in. z powodu możliwości pobierania prywatnych studiów medycznych oraz studiów stomatologicznych. Naturalnym jest, że kandydaci na przyszłych lekarzy, wraz z rozwojem przepływu studentów w krajach Unii Europejskiej, wybierają uczelnie medyczne za granicą swoich krajów, podejmując prywatne studia medyczne. Zagraniczny egzamin na medycynę jest niewielkim problemem, biorąc pod uwagę prężnie działające firmy pośredniczące czy też prowadzące szkolenia dla kandydatów, jak np. IMS (http://www.ims-medstudy.pl).
 
Koszyce to miasto, w którym zbiegają się liczne kręgi kulturowe o czym świadczy np. istnienie teatru węgierskiego i cygańskiego. To wszystko powoduje, że Koszyce przyciągają studentów z wielu zakątków świata, także z Polski.
 
Podsumowanie
 
Koszyce to wspaniałe miasto z bogatą historią i wieloma zabytkami wartymi zobaczenia. Szeroka oferta edukacyjna oraz kulturalna powinna przyciągać z roku na rok coraz więcej turystów oraz studentów pragnących uzyskać dyplom o międzynarodowej renomie. Kierunki humanistyczne czy techniczne budzą zainteresowanie wśród zagranicznych żaków, wydaję się jednak, że w przyszłości prym wiodły będą wspomniane wcześniej atrakcyjne kierunki medyczne, np. stomatologia czy medycyna. Koszyce jako ośrodek akademicki, zrzeszający studentów z całego świata, zdaje się być jednym z ciekawszych wyborów dla przyszłych studentów, zarówno z Europy Środkowo-Wschodniej, jak i pozostałej części kontynentu.
 
Materiał Partnera
Vote it up
134
Podoba Ci się ten artykuł?Zagłosuj na niego!